Centrum Artystyczno – Kulturalne “Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza mieszkańców do zwiedzania wystawy z dioramą, której tytuł brzmi “Barykada powstańcza – róg ul. Szpitalnej i ul. Boduena”. Jest to najnowsza stała ekspozycja w galerii Zamku Piastowskiego. Autorem dioramy jest krośnieński modelarz – Robert Polański.

Inspiracją do zbudowania dioramy było czarno-białe zdjęcie, przedstawiające barykadę  z czasów powstania warszawskiego. Diorama ukazuje obronę rogu ul. Szpitalnej i ul. Boduena przez żołnierzy Batalionu AK „Kiliński”. Jest to rekonstrukcja autentycznych wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego z roku 1944.

Kilka słów o autorze dioramy:

Robert Polański pochodzi z Wrocławia. Jego pasją jest historia i modelarstwo historyczne. Tworzy figury oraz dioramy przedstawiające autentyczne wydarzenia historyczne. W Zamku Piastowskim znajduje się jego wiele dzieł m.in.:

  • “Obrona krośnieńskiego grodu w 1005 r.”,

  • “Obrona Zbaraża w 1649 r.”

  • “Śmierć Henryka Pobożnego w bitwie pod Legnicą w 1241 r.”

  • “Barwa i broń od X i XX wieku”,

  • “Galeria Piastów Śląskich” – cykl figur poświęconych Piastom Śląskim,

W ramach Międzynarodowych Spotkań Modelarskich zdobył srebrny medal w konkursie pt. “Światowid 2005” w kategorii: figurki historyczne. Nagrodzona figura przedstawiała księcia Henryka IV Probusa. W 2010 r. został laureatem Krośnieńskiej Nagrody Kulturalnej.

ZAPRASZAMY !

Poniższe zdjęcia przedstawiają fragmenty dioramy: