Edukacja Artystyczna to ten element kultury, którego jeszcze do niedawna brakowało wśród mieszkańców Krosna Odrzańskiego. Wszystko jednak ma szansę się zmienić. Krośnieńskie Stowarzyszenie Homo Artifex kończy właśnie projekt „Moja Sztuka – Moja Praca” w ramach którego krośnieńska młodzież mogła odkrywać swoje talenty artystyczne.

Pomysł utworzenia sekcji artystycznych chodził po głowie Radosławowi Sujak od dawna. W jego odczuciu, dotychczasowe działania były mało spójne i niestety nie posiadały kontynuacji. Razem z grupą znajomych postanowił wziąć udział w programie „Młodzież w działaniu”. Program jest  skierowany głównie do tych, dla których edukacja pozaformalna to jedyna szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie. Projekt napisaliśmy dosyć szybko – pod swoje skrzydła wzięło nas Krośnieńskie Stowarzyszenie Homo Artifex, które współpracuje na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim z Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek” – tłumaczy Radosław Sujak, koordynator projektu.

W ramach zadania udało się stworzyć kilka sekcji artystycznych. Dzięki temu młodzież dowiedziała się, że artysta-plastyk, aktor, wokalista, tancerz, DJ to zawody takie same jak każde inne. Poza satysfakcją ze szlifowania swojego talentu, mogą pozwolić na zaspokojenie swoich aspiracji zawodowych.

Przez kilka miesięcy młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach i nabierali zdolności. Po zakończeniu projektu znajdą się pod opieką CAK „Zamek”. Projekt ten był strzałem w dziesiątkę. Młodzi ludzie dostali szansę, aby rozwijać swoje pasje. Z ogromną przyjemnością CAK „Zamek” będzie kontynuował projekt i przejmie jego finansowanie – potwierdza Paulina Downar, instruktor CAK Zamek w zastępstwie Dyrektora.

Całość swoich możliwości uczestnicy mieli możliwość zaprezentować podczas ferii zimowych na Zamku Piastowskim. Sami prowadzili zajęcia dla dzieci, a także pomagali instruktorom. Niektórzy mają już za sobą debiuty na scenie. Bardzo mi się podoba, dużo się nauczyłam i będę kontynuować naukę, bo wiem, że tylko ciężką pracą osiągnę sukces. – mówi Klaudia Tytoń, uczestniczka zajęć sekcji wokalnej.

Uznaniem cieszyły się również zajęcia perswazji i przedsiębiorczości organizowane przez członków grupy inicjatywnej. Całość zadania została sfinansowana ze środków finansowych Komisji Europejskiej, w ramach programu “Młodzież w działaniu”. Program ten pomaga tysiącom młodych ludzi spełniać swoje marzenia poprzez realizację ciekawych projektów. Spotkania z ludźmi z całego świata, poznawanie innych kultur, zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie talentów ― to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w programie.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z zajęć. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot. CAK “Zamek”)