10 października 2014 r. (piątek) o godz. 12.00 na terenie krośnieńskiej strefy ekonomicznej przy obelisku rozpoczną się uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia obozu jenieckiego z okresu I Wojny Światowej.

Obóz jeniecki powstał w 1914 roku na terenie ówczesnego majątku Kamień. Pierwszy transport więźniów przybył do obozu dnia 12 sierpnia. Więźniami byli przede wszystkim Rosjanie. Pierwsi jeńcy przybyli na teren obozu służyli jako siła robocza do dalszej rozbudowy obozu. W połowie lutego 1915 roku do obozu przybyło 4,5 tyś jeńców francuskich. W czerwcu 1916 roku do obozu przybyły dwa transporty jeńców wojennych w liczbie 550 oraz 850 ich narodowość jest jednak nieznana. W lutym 1917 roku do obozu przybyły transporty Rumunów jednak ich liczba jest nieznana. W 1918 roku do obozu przybyły transporty Anglików oraz Szkotów. Na terenie obozu znajdowali się również Amerykanie, Włosi oraz Polacy – powstańcy ze Śląska oraz Wielkopolski. Obóz jeniecki w Krośnie nad Odrą był traktowany jako obóz przejściowy, gdzie jeńcy byli badani pod względem przydatności do pracy a następnie byli rozsyłani do innych mniejszych obozów. Po przegranej przez Niemców I wojny światowej jeńcy wracali do swoich ojczystych krajów.

Podczas uroczystości patriotycznych nastąpi złożenie wieńców oraz hołd oddadzą poczty sztandarowe, następnie o godz. 13.00 w Zamku Piastowskim nastąpi prezentacja rysu historycznego przygotowanego przez Tomasza Struka oraz Jerzego Szymczaka. Będzie można również wziąć udział w otwarciu wystawy „Krosno Odrzańskie na początku XX wieku”.

Organizatorami obchodów są Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim, Towarzystwo Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz Koło nr 9 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Na wszystkie uroczystości zaprasza Marek Cebula – Burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Kriegsgefangenenlager Crossen, Wachturm