W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

Najokrutniejszej i najbardziej krwawej w dziejach świata. Jak podaje internetowa Wikipedia: „W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi”. Wojna wybuchła 1 września 1939 po ataku III Rzeszy Niemieckiej w porozumieniu z ZSRR. Pierwszy etap wojny, nazywany wojną obronną Polski lub tradycyjnie w piśmiennictwie kampanią wrześniową, rozpoczął o godzinie 4:40 nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena, a zaraz po nim ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej zgodnie z dyrektywami „Fall Weiss”.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, co roku CAK „Zamek” zaprasza na uroczystości patriotyczne, które odbędą się w dniu 1 września 2014 r.

W ramach obchodów, o godz. 12.00 odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Następnie o godz. 13.00 na Placu Św. Jadwigi odbędą się uroczystości patriotyczne zorganizowane przez Garnizon Krosno Odrzańskie. Całość uroczystości uświetni występ  w wykonaniu Orkiestry OSP Czarnowo.

zaproszenie_75_rocznica_wybuchu_II_WS