Ach, Cóż to były za dni? Tysiące mieszkańców, setki godzin spędzonych na przygotowaniach, dziesiątki organizatorów i obsługi technicznej, ale w końcu możemy to ogłosić. Dni Krosna Odrzańskiego 2012 zostały oficjalnie zamknięte. Z kronikarską dokładnością pragniemy opisać Państwu przebieg tych Dni oraz najważniejsze wydarzenia.

Wszystkie imprezy rozpoczęły się we czwartek 24 maja 2012 r. wyścigiem kolarskim Bałtyk-Karkonosze Tour. Punktualnie o godz. 13:30 miasto zostało przekazane sportowcom, którzy mieli do pokonania 6 pętli dookoła centrum górnego Krosna Odrzańskiego. Trasa przebiegała ulicami Pułaskiego, Poznańskiej, Kościuszki i Piastów.

Czwartkowe popołudnie Krośnianie spędzili w Zamku Piastowskim. W tym dniu w galerii zamkowej otwarto międzynarodową wystawę trzech znakomitych artystów – Lee Ukn’a z Południowej Korei, Rudigera Gau z Niemiec i Małgorzaty Timoszyk z Krosna Odrzańskiego. Wystawa zatytułowana „Miasto-rzeka-ludzie” przedstawia Krosno w oczach artystów. Na obrazach można zobaczyć sylwetkę Klabunda, parę książęcą – Henryka Brodatego i Jadwigę Śląską, plan miasta, efekty tornada, które na początku wieku XX nawiedziło Krosno, zamek, kościoły, most, pejzaże i wiele innych. Malarstwo prezentowane przez zagranicznych artystów należy do sztuki nowoczesnej, architektonicznej, zamkniętej w formach, zaś obrazy Małgorzaty Timoszyk ukazują jej romantyczną duszę, lekkość pędzla i magiczność miejsc. Wystawa malarska będzie czynna do końca sierpnia br.

Kolejny dzień przyniósł mieszkańcom delikatną zmianę scenografii placu na ul. Poznańskiej przed tzw. „tramwajem”. Otóż stanęła tam ławeczka z postacią Alfreda Henschke pseud. Klabund. Ten krośnieński poeta i dramaturg zasłynął swoimi pracami na całym świecie. Teraz mieszkańcy oraz turyści mają okazję sfotografowania się z Klabundem. Uroczyste odsłonięcie zostało okraszone happeningiem przygotowanym przez Paulinę Downar oraz Tomasza Siemińskiego. O kwestie muzyczne zadbała Magdalena Massier, artystka i poetka z Żar. Jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z twórczością Alfreda Henschke podczas konferencji „Śladami zapomnianego poety Alfreda Henschke „Klabunda”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Skarpa”. Była to również okazja do obejrzenia specjalnego filmu „Krosno Klabunda”.

Sobota 26 maja 2012 r. to główny dzień obchodów Dni Krosna Odrzańskiego. Większość imprez odbywała się na Placu 11 Pułku. Od godz. 12.00 mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą wystawców na Festiwalu Kros.Kultura. Wśród wystawców można było znaleźć krośnieńskie szkoły oraz instytucje, a także stowarzyszenia oraz podmioty prywatne. Sporo rzeszę fanów przyciągnęło Studio Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz pokazy artystyczne w ramach Kros.Kultury. Na scenie kolejno pojawił się Teatrzyk Źródełko ze Szkoły Podstawowej nr 1, Zespół dziecięcy Gamma ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoła Podstawowa ze Szczawna. Później przyszedł czas na artystów z Gimnazjów w Krośnie Odrzańskim i Gubinie oraz gitarzystę Piotra Pałkę oraz ulicznego tancerza Krzysztofa Wieczorka. Studio zakończył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim oraz Aleksandra i Patrycja Fichtel – solistki z Połupina. W tak zwanym międzyczasie zabawa na Placu trwała w najlepsze. TKKF Skwar przygotował świetne gry i zabawy dla dzieci. To samo można powiedzieć o Bibliotece Publicznej oraz strefie działań alternatywnych Szymona Teluka. Po zabawach uczestnicy mogli odetchnąć w kawiarence „Nie bo Tak” przygotowanej przez krośnieńskie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Sporo dzieci odwiedzało również stoisko Państwowej Straży Pożarnej, gdzie mogło podziwiać sprzęt pożarniczy na przestrzeni dwudziestu lat.

Niemały tłum zebrał się również przy dużej scenie, gdy na deski weszła robiąca niesamowicie pozytywne zamieszanie grupa taneczna ETNA. Kolejno zaprezentowały się wszystkie grupy, a najwięcej choreografii przygotowały Sylwia Szostak oraz Aleksandra Rukawisznikow. Po nich mieszkańcy mogli zasmakować lokalnego brzmienia gitar. Oto w ramach Młodej Sceny pojawiły się kolejno zespoły Clockwork, które dzień wcześniej wygrały bitwę kapel i zagrały jako support na Bachanaliach w Zielonej Górze, Franky Furbo, niesamowita kapela z Zielonej Góry, która zdobywa coraz to większe uznanie oraz KaZetWu, ulubieńcy krośnieńskiej publiki. Po takiej dawce, wielu mieszkańców szukało odpoczynku przy licznie rozstawionych ogródkach piwnych oraz stoiskach z gastronomią. Nie mieli jednak zbyt wiele czasu na to, gdyż na scenie pojawiła się grupa taneczna Zumba pod kierownictwem Emilii Kusznir. Następnie publikę w nastrój iście karaibski wprowadziła grupa Saragossa Show, grająca największe hity z przełomu lat 80 i 90. Ich gorący występ został stonowany salwami śmiechu, gdy na estradzie pojawił się Kabaret Słuchajcie. Jednym z najmocniejszych punktów programu był występ finalistów telewizyjnej „Bitwy na głosy” – Zielonsów. Zaprezentowali wachlarz niesamowicie imprezowych piosenek. Napięcie rosło a publika czekała na gwiazdę wieczoru. Zespół VOX pokazał, że cały czas jest jednym z najlepszych grup plenerowych od wielu lat. Mieszkańcy bawili się, a niektórzy wspominali, że przyjechali tutaj wyłącznie dla tego zespołu. Co dobre jednak szybko się kończy. Kilka ostatnich numerów dla najbardziej wytrwałych zagrał DJ Danek i tak zakończył się sobotni wieczór.

Niektórym odpoczynek bardzo się przydał, gdyż już następnego dnia na Zamku Piastowskim odbywała się kolejna impreza. Punktualnie o 14:00 w magiczną podróż przez morza i oceany zabrała dzieci Ida Ochocka. Do wspólnej zabawy zaprosiła również rodziców i dzięki temu wprawiła w radość najmłodszych. Od razu po jej występie rodzice trochę starszych dzieci mieli okazję wysłuchać występów swoich pociech z Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie Odrzańskim. Na zakończenie dnia ponad godzinnym koncertem jazzowych uraczyli nas muzycy z Jazz Chorus Quartet z Zielonej Góry, prezentując własne interpretacje znanych numerów.

Warto wspomnieć, że przez wszystkie dni miasto zwiedzały oraz bawiły się z mieszkańcami delegacje zagraniczne z zaprzyjaźnionych miast: Schwarzheide, Karcag, Moldava nad Bodvou oraz Coswig. Zagraniczni goście gratulowali Burmistrzowi Markowi Cebuli zaangażowania oraz pracy nad zorganizowanie święta.

W ten sposób zakończono Dni Krosna Odrzańskiego. Jedyne pocieszenie to takie, że kolejne już za rok.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot. Michał Ciesielczyk)