Burmistrz Krosna Odrzańskiego – Marek Cebula oraz Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim zapraszają na DNI KROSNA ODRZAŃSKIEGO, które odbędą się 24-26 maja 2013 r. w Krośnie Odrzańskim.

Dni Miasta – Krosna Odrzańskiego to cykl wydarzeń kulturalnych, historycznych, sportowych i muzycznych.

W tym roku trzydniowe uroczystości rozpoczną się od zmagań sportowych prowadzonych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim w piątek, 24 maja 2013 r. Krośnieńska Młodzież będzie mogła wziąć udział w akcji Polska Biega – memoriale E. Kwapisiewicza. Najmłodsi mieszkańcy miasta z Przedszkola Nr 3 zaproszą nas na z kolei na 40-lecie swojej placówki do Klubu Wojskowego. Następnie stadion OSiR przejmą piłkarze podczas Majówkowego Futbolowego Grania – turnieju piłki nożnej dla dzieci. Z kolei Hala Sportowo-Widowiskowa zaprosi nas na wieczorne zmagania szachowe.

Piątkowe rywalizacje sportowe zakończy wieczorna projekcja filmu pt. „YUMA”, która odbędzie się w Zamku Piastowskim. Przypominamy, że niektóre sceny tego filmu były kręcone w Naszym Mieście. Produkcja zainspirowana była autentycznymi wydarzeniami z pogranicza polsko – niemieckiego. Historia utrzymana jest w konwencji kina sensacyjnego, a w filmie zagrali między innymi Katarzyna Figura, Jakub Gierszał i Tomasz Kot.

Główne obchody Dni Krosna Odrzańskiego odbędą się w sobotę 25 maja 2013 roku. Najwięcej atrakcji będzie można znaleźć na Placu 11 Pułku. To właśnie tam stanie duża scena oraz stoiska gastronomiczne. W ramach Festiwalu Kros.Kultura rozstawi się kilkanaście instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz prywatnych firm, podmiotów promujących własną ofertę artystyczną i gospodarczą. Festiwal Kros.Kultura to nie tylko wystawiennicze stoiska, ale również pokazy artystyczne, które w tym roku odbędą się w niedzielę 26 maja 2013 roku podczas Familijnego Dnia na Zamku Piastowskim.

Główna część artystyczna imprezy rozpocznie się występami krośnieńskich zespołów  muzycznych. Prowadzeniem imprezy zajmie się duet z Kabaretu K2, laureaci tegorocznego festiwalu PAKA. Następnie na scenie pojawią się takie zespoły, jak: Szpilki, Millenium, The Liverpool czy zespół cover’owy Boney M Imitation.

Głównymi gwiazdami muzycznymi wieczoru będą Andrzej Rybiński – wokalista, kompozytor i aranżer oraz Mrozu – utalentowany wokalista i producent muzyczny z Wrocławia. Jego muzyka to atrakcyjna mieszanka popu, nowych brzmień, r’n’b i soulu. Całość koncertów zakończy zabawa prowadzona przez DVJ Rink. Mieszkańcy będą mieli okazję oglądać pokaz miksowania teledysków na żywo. To jednak nie wszystkie atrakcje.

Od południa działać będzie „Transgraniczny Festiwal Sztuki Ulicznej STREET ART & EDU”, gdzie pojawią się wykonawcy sztuki ulicznej: muzyki, tańca, teatru, w tym happeningi, akcje artystyczne, instalacje, warsztaty twórcze artystów z zakresu graffiti, murali, beatbox’u, dj’ingu, a ponadto przedstawienia teatrów, szczudlarzy, akrobatów.

W ten sam dzień w Krośnie Odrzańskim odbędą się jeszcze inne imprezy. Uniwersytet Trzeciego Wieku razem z oddziałem PTTK organizują kolejne już Święto Rowerów, które wyruszy rano z Placu 11 Pułku. Już popołudniu ruszymy z kijami przez Krosno Odrzańskie. Marsz Nordic Walking również wyruszy z Placu. Ośrodek Sportu i Rekreacji chcąc zachęcić do zapoznania się z rosnącym zainteresowaniem wokół futbolu amerykańskiego zaprasza na prezentację i mecz zespołu Dragons Zielona Góra. Całość odbędzie się na stadionie OSiR.

Ostatni dzień (niedziela, 26 maja) to tzw. Familijny Dzień na Zamku Piastowskim. Od godzin popołudniowych zapraszamy wszystkie dzieci na spektakl teatralny pt.”Cuda Świata” oraz gry i zabawy. Z całą pewnością Bajkolandia lub mini wyścigi samochodowe utworzone na specjalnym torze rajdowym dla najmłodszych sprawią nie jeden uśmiech. W tym dniu na zamkowej scenie zaprezentują się także dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli. Nie zabraknie także zamkowego wesołego miasteczka oraz pokazów i zawodów łuczniczych.  Będzie również okazja podpatrzeć jak pracują krośnieńscy żołnierze z Patrolu Saperskiego. Z kolei sekcja fotograficzna działająca przy CAK “Zamek”, prowadzona przez Stanisława Straszkiewicza specjalnie na ten dzień przygotuje autorską wystawę fotografii. Również dla dorosłych nie zabraknie atrakcji w tym dniu, bowiem w sali koncertowej Zamku Piastowskiego odbędą się warsztaty winiarskie oraz zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepsze wino i nalewkę domową.

Organizatorzy: Urząd Miasta, Centrum Artystyczno – Kulturalne “Zamek”, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, 5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim.

Sponsorzy: PGE Gubin Sp. z o.o.,  Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o.,  Fabryka Maszyn i Urządzeń Gastronomicznych Kromet Sp. z o.o.,  Galeria Handlowa Horex,  Bank BGŻ Oddział w Krośnie Odrzańskim,  Asysta Bis Sp. z o.o. Oddz. Krosno Odrzańskie,  PSS Społem Krosno Odrzańskie, SPAR Krosno Odrzańskie, Meblostyl,  Krosno – Metal Sp. z o.o.

Patronat medialny: Gazeta Lubuska www.gazetalubuska.pl, Gazeta Tygodniowa, Gazeta Wyborcza, TVP Gorzów Wielkopolski www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski , Radio Zachód.

 

 „Transgraniczny Festiwal Sztuki Ulicznej – STREET ART & EDU”
„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

Sprewa-Nysa-Bóbr 2

plakat_dni_krosna_2013- OK - UM-bez literówki.s

Kopia TOR do JAZDY- 01