Zbliża się druga połowa sierpnia a to oznacza, że nadszedł czas na tradycyjne święto plonów w naszej gminie.

Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się 29 sierpnia 2015 r. (sobota) w miejscowości Osiecznica. Tym samym utrzymuje się tradycja podziału organizacji imprezy na miejscowości po obu stronach Odry.

Tegoroczne święto plonów będzie realizowane w ramach projektu „Transgraniczne tradycje ludowe – święto żniw”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”. Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.

Dożynki odbędą się na terenie boiska sportowego w Osiecznicy. Uroczystości rozpocznie o godz. 14.00 Msza Święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Kościelnej w Osiecznicy w podziękowaniu za tegoroczne plony. Następnie odbędzie się tradycyjny korowód z wieńcami dożynkowymi przygotowanymi przez poszczególne sołectwa i ceremoniał dożynkowy oraz tradycyjne łamanie chleba przez starostów dożynek i włodarzy gminy.

W ramach projektu „Transgraniczne tradycje ludowe – święto żniw” przygotowana również zostanie wystawa „Na ludowo”, na której zaprezentujemy charakterystyczne dla danych regionów stroje ludowe oraz urządzenia wykorzystywane na roli – maszyny i przyrządy rolnicze, elementy gospodarstwa domowego. Ponadto polscy i niemieccy partnerzy projektu przygotują stoisko promocyjno-degustacyjne „Jadło i napitki ludowe” oraz wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec i kosz dożynkowy. Wszystkich zapraszamy również na warsztaty żniwiarskie, podczas których zaprezentowane zostaną tajniki przygotowywania i zdobienia wieńców dożynkowych. W ramach projektu odbędzie się również strefa artystyczna, czyli pokazy i warsztaty tańców i muzyki ludowej. Partnerem projektu jest Miasto Schwarzheide.

Mieszkańcy, którzy przybędą na imprezę na pewno nie będą narzekać na brak propozycji muzycznych. Na scenie zaprezentują się lokalne zespoły Nadodrze, Nietkowianki oraz zespoły ludowe z Węgier, Niemiec i Polski. Ciekawym punktem strefy artystycznej będzie również występ w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Wschowy oraz Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

20150829_182450W ramach konkursu na NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC I KOSZ DOŻYNKOWY GMINY KROSNO ODRZAŃSKIE każde sołectwo z gminy będzie mogło zaprezentować przygotowane przez siebie wieńce i kosze dożynkowe. Ogłoszenie wyników konkursu oraz przyznanie nagród i wyróżnień nastąpi ok. godz. 18.15.

Ciekawą propozycję mamy również do osób, które będą chciały sprawdzić się w zmaganiach sportowych. Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje specjalny Turniej Sołectw. Gwiazdą wieczoru będzie zespół folk-rockowy z Jastrzębia Zdroju – REDLIN. Zawodowi muzycy i oryginalne stroje czynią z występów Redlinu prawdziwy folkowy show zagrany w formie pop-rockowej. Grają z prawdziwą radością i tę radość podają dalej. Natomiast biesiadę dożynkową do wczesnych godzin porannych poprowadzi zespół muzyczny – RYTM z Gubina.

Organizatorem Dożynek Gminnych jest Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Gmina Krosno Odrzańskie oraz Rada Sołecka wsi Osiecznica.

Szczegółowy program imprezy na plakacie:

plakat_b2_dozynki_2015_s_ostateczny

Sponsorzy:

Nadleśnictwo Krosno z/s w Osiecznicy
Nadleśnictwo Bytnica
Gospodarstwo Rybackie „Karp” w Osiecznicy
BAU OPTIMUM Sp. z o.o. w Gostchorzu

Podmiot wspierający:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Lubuski Oddział Regionalny w Zielonej Górze

Patronat medialny:
Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl
Naszemiasto.pl, www.naszemiasto.pl
Gazeta Tygodniowa, www.tygodniowa.pl
Gazeta Wyborcza, www.wyborcza.pl
TVP Gorzów Wlkp.,www.tvp.pl

10lat