Centrum Artystyczno-Kulturalne “Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza na nowy wernisaż. Tym razem na ścianach Galerii Horex będzie można zobaczyć fotografie uczestników Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Autorami wystawy są Barbara Konarska i Bolesław Polarczyk – członkowie grupy Fotooko.

Wystawa “Dwa spojrzenia” to zbiór fotografii prezentujących Ziemię Wałbrzyską

oraz czesko-słowackie krajobrazy.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się

30 stycznia o godz. 18.00 w Galerii Horex.

 

fotooko

WYSTAWA

“Dwa spojrzenia”

Barbara Konarska: „U sąsiadów z południa

– czesko-słowackie impresje”

Bolesław Polarczyk: „Niezwykłe miejsca

Ziemi Wałbrzyskiej”

Barbara Konarska MNIEJSZEFOT. BARBARA KONARSKA

Bolesław Polarczyk MNIEJSZEFOT. BOLESŁAW POLARCZYK

Barbara Konarska urodzona 1 stycznia 1943 roku w Krakowie. z wykształcenia polonistka, interesuje się literaturą, fotografią, muzyką, turystyką, medycyną i psychologią. Dzieciństwo spędziła na Ziemi Lubuskiej, a od 1965 r. jest mieszkanką Zielonej Góry. Pracowała w instytucjach kultury, a po przejściu na emeryturę w 1999 roku została słuchaczką Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Twórczość literacką uprawia od 2005 r. Jest autorką wierszy, opowiadań, baśni oraz esejów. Dorobek wydawniczy to pięć tomików poetyckich: „Ocalone ćmy, czyli moje wędrowanie” (2009), „Malowanka jesienna” (2011), „Osty w fioletach” (2012), „Jestem” (2015), „Niesyta czasu” (2016) oraz tomu opowiadań „Czy życie musi boleć?” (2016). Publikuje w „Inspiracjach”, piśmie ZUTW, które współredagowała od początku, a ich redaktor naczelną jest od 2008 r. Teksty jej autorstwa znalazły się również w „Pro libris”, antologiach, a ponadto w pokonkursowych wydawnictwach zbiorowych (wielokrotne nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich). W ZUTW prowadzi klub literacki „Oksymoron”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich
i należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

W fotografii realizuje chęć wyrażania siebie w inny sposób, niż poprzez poezję. Bierze udział w zbiorowych wystawach fotograficznych klubu FOTOOKO, działającego w ZUTW.
Jej dwie wystawy indywidualne to „Malowanka jesienna” (2009) i „Kolorowe jeziora ciszy” (2013).

Bolesław Polarczyk – rocznik 1946. Od roku 2006 jestem słuchaczem Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy kontakt z fotografią miałw szkole podstawowej,
a jego pierwszym aparatem był Druh. Pierwsze zdjęcia były tylko okazjonalne. Ponowne zainteresowanie fotografią nastąpiło po wstąpieniu do Klubu „FOTOOKO,” działającego przy ZUTW.
Od tej pory fotografia stała się jego pasją. Obecnie posługuje się wyłącznie aparatem cyfrowym. Fotografuje w zasadzie wszystko. Najwięcej zdjęć pokazuje przyrodę oraz pejzaż. Wykonuje też dużo fotografii dokumentujących zajęcia oraz imprezy odbywające się w ZUTW, zarówno w kraju jak i za granicą. Fotografia zmienia jego spojrzenie na otaczający świat. Patrząc przez obiektyw aparatu, stara się jak najlepiej i najciekawiej skadrować fotografowany obiekt, dopasowując inne parametry do panujących warunków. Chce, by jego zdjęcia niosły odbiorcom jakieś przesłanie i skłaniały do własnych przemyśleń.

Od początku swojej fotograficznej drogi w ZUTW uczestniczy w prestiżowych konkursach w Żarach: w roku 2016 zdobył pierwsze miejsce w Wojewódzkiej Wystawie Fotograficznej, natomiast w roku 2014 jego fotografia została zakwalifikowana i wystawiona na Krajowym Salonie Fotografii. Inne prace prezentowane były m.in. w Kożuchowie, Turku, Poznaniu, Świebodzinie, Sulechowie, Łężycy, Ochli, Zielonej Górze, a także Cottbus, Zittau i Petersdorfie.

Od roku 2014 jest członkiem Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie również wystawiam swoje fotografie – głównie na terenie Zielonej Góry.