Pogoda w kratkę. Ni to śnieg, ni to deszcz. Mróz dawał się we znaki. W takiej zimowej aurze rozpoczęły się ferie szkolne. Uczennice i uczniowie nareszcie mogli poleżeć dłużej w łóżkach. Jednak Ci co chcieli aktywnie spędzić ten wolny czas oraz przeżyć zamkową przygodę już w poniedziałek 13.02 stawili się na pierwszych zajęciach w Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek” w Krośnie Odrzańskim.

Pracownicy instytucji kultury przygotowali przez całe dwa tygodnie ferii wiele ciekawych i fascynujących zajęć. Można było pobawić się w teatr, poczuć się jak prawdziwy dziennikarz, wykazać się swoimi zdolnościami malarskimi czy też wokalnymi lub tanecznymi. Dodatkowo w podróż po mieście zabrał wszystkich uczestników Jerzy Szymczak oraz harcerze z drużyny TROP.

Wszystkie zajęcia były dostępne dla każdego ucznia – zarówno tego, który nie zna jeszcze podstaw warsztatowych, jak i tych którzy byli bardziej doświadczeni. Na szczególne uznanie zasługują instruktorzy Paulina Downar i Radosław Sujak, którzy przez prawie cały czas opiekowali się grupą oraz sami realizowali niektóre warsztaty.

Jak powiedziała nam Paulina Downar, instruktor ds. przedsięwzięć historycznych – „Praca z dziećmi to bardzo odpowiedzialne zajęcie, ale również przynoszące wiele satysfakcji. Grupa była bardzo chętna do pracy i nie było z nimi większych problemów. Mam nadzieję, że odwiedzą nas również za rok.”

Do największych atrakcji należała również „Noc na Zamku” – nowatorski pomysł Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”. Pomysł był niezwykle prosty, piętnastoosobowa grupa dzieci miała spędzić noc w Zamku Piastowskim pod opieką jej pracowników. Punktualnie o 19:00 rodzice przyprowadzili swoje pociechy do Zamku. Tam przywitała ich para książęca, Henryk Brodaty oraz Św. Jadwiga Śląska. Zaprosili dzieci do komnat oraz na wieczerzę.

Następnie odbyło się zwiedzanie ekspozycji muzealnych. Dzieci miały szansę zdobyć tytuł jednodniowego giermka lub jednodniowej damy dworu. Po wykonaniu 5 prób: wytrzymałości, smaku, gracji, wiedzy oraz wymowy – wszyscy uczestnicy otrzymali mianowanie. Godzina robiła się coraz późniejsza dlatego też zarządzono udanie się na spoczynek. Pobudka o 6:30 rano na pewno nie należała do najprzyjemniejszych, ale jak wiadomo wszystko co dobre szybko się kończy. Uczestnicy zjedli śniadanie i z uśmiechem na twarzy porozchodzili się do swoich domów.

Radosław Sujak tak ocenia tę imprezę: „Noc na Zamku” to coś nowego dla nas, ale mam przeczucie, że to w przyszłości może być hit. Proszę sobie wyobrazić np. imprezę integracyjną dla dorosłych na Zamku, razem z namiotami, ogniskiem i uczestnictwem bractwa. To kierunek w którym powinniśmy się rozwijać.”

Podczas całych ferii we wszystkich zajęciach wzięło udział przeszło 40 osób. Pracownicy instytucji zapowiadają, że tego typu zadania będą powielane w przyszłości.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z ferii zimowych. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot.  CAK “Zamek”)