Wszystko, co dobre, szybko się kończy, na szczęście pozostają dobre wspomnienia. Z pewnością na długo zapadną one w pamięci wszystkim tym, którzy uczestniczyli w VIII edycji Festiwalu Jadwigensis. Wydarzenie ponownie cieszyło się sporym zainteresowaniem, a Krosno Odrzańskie w dniach od 4 do 7 września zmieniło się w kolebkę melomanów z całego województwa.

Tegoroczne otwarcie Festiwalu Jadwigensis było ze wszech miar czadowe, a wszystko za sprawą Grupy MoCarta, która wystąpiła w ramach trasy „ALE CZAD! Czyli podróże Grupy MoCarta”. Popularny kwartet muzyczno-kabaretowy jest w doskonałej formie i obecnie, po występach w Brazylii, przygotowuje się do tournée w USA i Kanadzie. W Krośnie Odrzańskim pokazał prawdziwą klasę, a Hala Sportowo – Widowiskowa pękała w szwach.

Następnego dnia Festiwal przeniósł się do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Wówczas popis swoich umiejętności dał słynny niemiecki panfletnista Helmut Hauskeller. Od pierwszych minut zaczarował zgromadzoną publiczność, a utwory, które wykonywał, doskonale wkomponowały się w panującą aurę. Piękno jego muzyki jeszcze na długo pozostanie w pamięci krośnian, o czym mogły świadczyć gromkie brawa oraz zachwyty pod adresem artysty.

Trzeci dzień Festiwalu to spotkanie ze wspaniałą sopranistką Iwoną Hossą. Artystka, przy akompaniamencie orkiestry smyczkowej, wykonała kompozycje autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Friedricha Haendla, Antonio Vivaldiego oraz Wojciecha Kilara. Ogromny aplauz towarzyszył przede wszystkim wykonaniu utworu zmarłego w ubiegłym roku polskiego kompozytora. Wokaliza, pochodząca ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Dziewiąte wrota” w reż. Romana Polańskiego, zabrzmiała tego wieczoru naprawdę wyjątkowo. Na uznanie zasługują także muzycy akompaniujący, którzy wielokrotnie zachwycali partiami instrumentalnymi.

Finał VIII edycji Festiwalu Jadwigensis to tradycyjne spotkanie na Zamku Piastowskim. Na dobry początek „Opowieści z Paryża”, czyli koncert familijny w wykonaniu duetu fortepianowego La Valse w składzie: Piotr Niewiedział i Anna Hass-Niewiedział. Następnie czekał nas powrót do czasów Franka Sinatry pod hasłem „Swing Night”. Największe szlagiery z przełomu lat 30-tych i 40-tych XX wieku wykonał zespół Swing Motion w składzie: Piotr Kopietz, Maria Roma Klatka, Jakub Mielcarek, Jacek Mielcarek. W programie nie zabrakło m.in. szlagierów wykonywanych swego czasu przez Nat Kin Cole’a czy B.J. Thomasa. Pozytywna atmosfera skutecznie odgoniła burzowe chmury, a zamkowy dziedziniec pulsował swingowym rytmem.

Choć VIII edycja Festiwalu Jadwigensis przeszła już do historii, można być pewnym, że za rok ponownie nie zabraknie wielu muzycznych atrakcji. Podkreślali to sami krośnianie, którzy nie tylko entuzjastycznie oceniali wydarzenie, ale także zapowiadali, że już teraz czekają na jego kolejną odsłonę.

źródło: www.krosnoodrzanskie.pl

festiwal-jadwigensis-2014-20

festiwal-jadwigensis-2014-19

festiwal-jadwigensis-2014-28

festiwal-jadwigensis-2014-30festiwal-jadwigensis-2014-11 festiwal-jadwigensis-2014-15    festiwal-jadwigensis-2014-03festiwal-jadwigensis-2014-08

Sponsorzy:
PGE Gubin Sp. z o. o.

BGŻ S.A.

Bank Zachodni WBK II Oddział w Krośnie Odrzańskim

Bank Spółdzielczy w Krośnie Odrzańskim

Fabryka Maszyn i Urządzeń Gastronomicznych
Kromet Sp. z o.o.

KUŹNIA SMAKU RESTAURACJA *HOTEL* KAWIARNIA
Krosno Odrzańskie

 

Organizatorzy:
Gmina Krosno Odrzańskie
Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim
Fundacja ARS ACTIVA
Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim

Patronat medialny:

Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl

Radio Zachód, www.zachod.pl

Gazeta Tygodniowa, www.tygodniowa.pl

Gazeta Wyborcza

TVP Gorzów Wlkp., www.tvp.pl

Gorzow_Wielkopolski_zielen z sierpnia 2013 - nowe