66. Rocznica Powrotu Krosna Odrzańskiego do Macierzy

W miniony piątek, 18 lutego 2011 r. mieszkańcy oraz władze miasta i powiatu uczcili pamięć żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Krosna Odrzańskiego. Uroczystości odbyły się w Zamku Piastowskim.

Stowarzyszenie Historyczne SAGAN i Agencja Artystyczna BOHUN przedstawili inscenizację rekonstruującą wydarzenia na Ziemi Krośnieńskiej z 1945 roku.

Widzowie z zaciekawieniem przyglądali się jak żołnierze armii radzieckiej wkraczają na dziedziniec zamku i dzielnie walczą z hitlerowskimi żołnierzami.

Było głośno i dynamicznie. Wystrzały, ranni żołnierze i kłęby dymu. Sala zamkowa zamieniła się w pole walki.  Były okopy, skrzynie z amunicją i broń z czasów II wojny światowej.  Czuć było zapach palonej nafty.

Po inscenizacji, był czas na okolicznościowe wystąpienia. Przemawiał  Marek Cebula – Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Tomasz Miechowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Kazimiera Potocka – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych.

Następnie odbyła się sesja popularno – naukowa. Andrzej Świderski opowiedział o uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk radzieckich i niemieckich. Prof. Zdzisław Wołk przedstawił warunki i szanse satysfakcjonujące życie ludności polskiej na terenach odzyskanych. Z kolei dr Andrzej Toczewski – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – przerwał wszelkie spekulacje, jakie ostatnimi czasy zrodziły się wokół daty wyzwolenia Krosna Odrzańskiego.  Za prawdziwą datę uznaje się 15 lutego, a nie jak do tej pory sądzono 20 lutego 1945 r.

Oprócz wykładów można było posłuchać  radzieckich żołnierzy śpiewających pieśni żołnierskie. Akompaniował im na akordeonie kolega z kompanii. Ich występ wywołał wiele emocji, co niewątpliwie sprzyjało wspólnemu śpiewaniu.

Rocznicę tego bardzo ważnego wydarzenia uczczono również na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich poprzez symboliczne złożenie kwiatów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2011.