Burmistrz Krosna Odrzańskiego – Marek Cebula i Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zapraszają do zwiedzania nowej wystawy  pt. „ILUSTRATOR” autorstwa Igora Myszkiewicza, która dostępna jest w Zamku Piastowskim w galerii “KRUŻGANKI”.

Wystawę uroczyście otwarto 16 października 2014 r.

O wystawie:
Na prezentowaną ekspozycję składają się wyłącznie ilustracje powstałe na zlecenie; obok obszernego wyboru ilustracji książkowych, główną część ekspozycji stanowią grafiki wykonywane na potrzeby gier (planszówek, RPG, karcianek kolekcjonerskich), prezentowane są także rysunki powstałe dla zespołów muzycznych. Prace ukazują szeroki wachlarz konwencji i tematów. Znajdziemy tu i motywy regionalne, tworzone do nawiązujących do Zielonej Góry publikacji, motywy historyczno-militarne oraz szeroko pojętą fantastykę. Ilustracje publikowane były zarówno na rynku polskim, jak i za granicą.

Artysta o swoich dziełach:

   “Lubię ilustrację. Jest w niej wszystko to czego zawsze brakowało mi w sztuce wysokiej – narracja, bogactwo wyobraźni ujęte w ramy solidnego warsztatu, komunikatywność… I konieczność sprostania wymaganiom, najpierw zleceniodawcy, potem końcowych odbiorców, czytelników lub graczy. Każde kolejne zlecenie jest wyzwaniem, koniecznością zmierzenia się z nową konwencją i tematem, wymogiem poszukiwań źródłowych i co za tym idzie nieustanną nauką, poszerzaniem horyzontu wiedzy i umiejętności. To inspiruje i podsuwa nowe rozwiązania także w mojej osobistej praktyce artystycznej.

Ilustracje wykonuję od dawna, pierwsze publikacje to jeszcze rysunki do artzinów z początku lat 90. Potem przyszły okładki płyt zespołów ówczesnej sceny alternatywnej, następnie ilustracja prasowa i książkowa, gdzieś w równoległym nurcie powstawały komiksy i rysunki satyryczne; w 2009 roku zacząłem także rysować na potrzeby gier fabularnych.

Początkowo ilustrowanie było dla mnie dodatkiem, poboczem “poważnej” twórczości, ale w miarę upływu lat i napływu zamówień pobocze poszerzało się i rosło aż stało się co najmniej równoprawnym pasem mojej artystycznej autostrady…

Być może ostatecznie okaże się nurtem głównym” –  Igor Myszkiewicz.

Wernisaz-Igor-16.10.2014-24 Wernisaz-Igor-16.10.2014-16 Wernisaz-Igor-16.10.2014-28

O artyście:
DSCF0648Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze (dyplom z litografii w pracowni ad. Stefana Ficnera w 1999 r.). Obecnie kustosz w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Współzałożyciel i Wielki Mistrz działającej od 1997 r. Galerii Twórców Galera, promującej młode środowisko artystyczne (www.galera-wystawy.blogspot.com). Współtwórca grupy artystycznej Korporacja Trylobit, członek Lubuskiej Zachęty Sztuk Pięknych, Wiceprezes ZKF Ad Astra i Stowarzyszenia Forum Art. W latach 2006-2014 wiceprezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. Kurator szeregu wystaw i wydarzeń artystycznych. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją.

Uczestnik dziewięćdziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych, autor komiksów. Twórca „Zdeptaka” – cotygodniowych pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość, oraz popularnego bloga komiksowego „Kryzys Wieku”. Współpracował z krakowską Kuźnią Gier i wrocławskim wydawnictwem GRAmel wykonując ilustracje do gier fabularnych („Veto”, „Wolsung”, „Ryzykanci – koleje fortuny”, „1984: Animal Farm”, „TimeZero”).
Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie”. Współautor „Monografii Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”. Autor projektu sztandaru Zielonej Góry (sztandar został ufundowany w 2010 r.).

W tym roku Artysta obchodzi dwudziestolecie pracy twórczej.

Nagrody i wyróżnienia:

2008 – Kulturalna nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra
2008 – Konkurs literacki na opowiadanie fantastyczne, Zielona Góra – I nagroda
2007 – Biennale Miniatury Cyfrowej, Płock – wyróżnienie
2007 – Międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny w Kożuchowie – wyróżnienie
2007 – Konkurs Lubuskiego Teatru na projekt plakatu do spektaklu “Pokropek” – I nagroda
2006 – Festiwal Myśli Drukowanej, Com.X, Szczecin – I nagroda
2006 – Międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny w Kożuchowie – wyróżnienie
2001 – Ogólnopolski konkurs na krótką formę komiksową Esencji i Tenbitu – II nagroda
2000 – Stypendium twórcze Prezydenta Miasta Zielona Góra

 

Plakat_wystawa.s