W Centrum Artystyczno – Kulturalnym „ZAMEK” w Krośnie Odrzańskim trwają przygotowania do II Nocy Muzeów w Zamku Piastowskim. Impreza ta, to połączenie ekspozycji muzealnych wraz z wieloma wydarzeniami artystycznymi.

Już 18 maja 2013 r. oprócz stałych wystaw historycznych będą czekały na turystów nowe ekspozycje ze skarbami z terenu Gminy Krosno Odrzańskie. Największą niespodzianką dla turystów będzie stanowiła ekspozycja SKARBU Z MARCINOWIC, który został znaleziony w wakacje 2011 r. Przypomnijmy, że były to naszyjniki z brązu, broń  w postaci sztyletów oraz  berło sztyletowe. Wszystkie te eksponaty liczą prawie 4 tysięcy lat  i wywodzą się z kultury unietyckiej, panującej we wczesnej epoce brązu. W tym dniu zamek otwarty będzie w godzinach 12.00-24.00. WSTĘP – BEZPŁATNY !

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Starosta Krośnieński Robert Pawłowski oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

Części historyczna to również prelekcje uznanych historyków, których pasją są dzieje Krosna Odrzańskiego. Tomasz Struk opowie o krośnieńskim garnizonie, zaś Marlena Magda-Nawrocka o cennych przedmiotach, które przez wieki ukrywała krośnieńska ziemia. Dla dzieci przygotujemy wykopaliska archeologiczne.  Najmłodsi poszukiwacze przygód będą odkrywać w ziemi monety, naczynia i inne elementy z minionych epok.

Część artystyczna, która rozpocznie się tego dnia o godz. 16.00 to połączenie obrazu, słowa i dźwięku.

W Galerii Krużganki odbędzie się wernisaż zielonogórskiego artysty Leopolda Kolbiarza, pn. „Śpiew skowronków”. Wśród zielonogórskich przyjaciół znajdą się również grupy wokalna i teatralna z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza. Area_Song i KoeDa przypomną nam najsłynniejsze utwory filmowe, zaś Teatr Grymas, który zajął I miejsce w Ponoworocznych Konfrontacjach Teatralnych 2013 w Zielonej Górze przedstawią „Baśń o Grającym Imbryku”. Oprócz nich na zamkowej scenie zaprezentują się uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Krośnie Odrzańskim oraz Dolce Trio z muzyką klasyczną i współczesną na troje skrzypiec.

Wieczorem będzie można posłuchać Beaty Ciechanowicz i Tomasza Miechowicza w programie „E@rotycznie”. Gwiazdą wieczoru będzie Bachus Classic Orchestra, który w kwartecie wykona najpiękniejsze utwory Marka Grechuty, tj. „Nie dokazuj”, „Będziesz moją panią”, „Dni których nie znamy”.

Na zakończenie dla wszystkich miłośników historii, filmów kostiumowych i dobrego kina, odbędzie się projekcja filmu „Kochanek królowej”. Jest to oparta na faktach historia słynnego romansu duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej z wpływowym politykiem Johannem Friedrichem Struenseem, który doprowadził do rewolucji pałacowej, rozwodu królewskiej pary i wygnania królowej z Danii. Projekcja filmu odbędzie się na dziedzińcu przy iluminacji zamku.

Niewątpliwą atrakcją będzie stoisko z pamiątkami z PRL-u. Samochody, elementy wyposażenia mieszkań, kartki i ocet na półkach, to tylko część wystawy. Będzie można spróbować smakołyków, wspólnie z nami utworzyć komitet kolejkowy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy Syrence.

W tym dniu odbędzie się również projekt CUDArt, czyli jarmark artystyczny. Rękodzielnicy z województwa lubuskiego będą prezentować swoje wyroby. Wśród wystawców są twórcy pysznych  czekoladek, pierniczków, tortów i innych słodkości. Nie zabraknie ręcznie robionej biżuterii, dodatków, zabawek dla dzieci, elementów do dekoracji mieszkań.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców województwa lubuskiego, turystów, miłośników historii, muzeów, zamków, a przede wszystkim ZAMKU PIASTOWSKIEGO w Krośnie Odrzańskim.

Patronat medialny: Gazeta Lubuska www.gazetalubuska.pl, Gazeta Tygodniowa, Gazeta Wyborcza, TVP Gorzów Wielkopolski www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski , Radio Zachód.

plakat_noc.s