Tylko najwaleczniejszy zdobędzie mój pierścień – tymi o to słowami powitała księżna Jadwiga przybyłych rycerzy na II Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej.

Tak, jak obiecywali organizatorzy, 3. września był dniem pełnym wrażeń. Można było zobaczyć, dotknąć, skosztować i powąchać (za sprawą dziegcia) średniowiecza – mówi instruktor ds. przedsięwzięć historycznych – Paulina Downar.

To prawda, organizatorzy zadbali o każdy szczegół, aby choć na jeden dzień mieszkańcy mogli ujrzeć, że średniowiecze nie jest – ciemne, brudne i ponure, tylko jest pełne dobrej zabawy, koloru i smakowitej uczty. I to nam się udało – cieszy się Downar. Dopisali rycerze, rzemieślnicy, wystawcy. Co chwilę odbierałam telefony od osób, które chciały uczestniczyć w turnieju – dodaje. I dzięki temu w turnieju wzięło udział, aż 9 bractw rycerskich z Zielonej Góry, Żagania, Świętoszowa, Żarek, Wrocławia, Świebodzina, Kalisza, Krosna Odrzańskiego i drużyna Biełoboh.

Wystawcy przywieźli biżuterię, dodatki, zioła, świece, naczynia, kosze i rzeczy potrzebne „małemu rycerzowi”. Można było zobaczyć, jak pracuje stolarz na średniowiecznej tokarce, jak robi się ser, jak rzeźbi się w drewnie i robi koszyki z wikliny. Dla lubiących dreszczyk emocji czekały narzędzia tortur. Dla smakoszy wędzony pstrąg, syropy lecznicze, sery, zupa z kociołka, podpłomyki itp. Było wino turniejowe, kwas chlebowy i inne trunki. Jednym słowem coś dla ducha i dla ciała.

Ilość osób, które przybyły na turniej mile nas zaskoczyła – mówi Dyrektor CAK „Zamek” – Marta Niemiro. Wszystkim bardzo się podobało. Wystawcy i rycerze cieszyli się, że zostali tak mile przywitani. Na twarzach dzieci malował się uśmiech, kiedy przymierzały stroje rycerskie i mogły spróbować swych sił w dziecięcych walkach na piankowe miecze, a rodzice mogli miło spędzić czas ze swoimi pociechami – opowiada nowo mianowany Kasztelan Zamku Piastowskiego Marek Jędrzejczyk. Pan Marek otrzymał nominację, łańcuch i pierścień kasztelański właśnie na turnieju z rąk samego Henryka Brodatego.

Tegoroczne potyczki rycerskie były na najwyższym poziomie. Wszyscy walczyli do ostatnich sił. Tytuł honorowego łowczego zdobył Tomasz Rokicki. W walkach bojowych zwyciężył Marek Witkowski. To on otrzymał pierścień księżnej Jadwigi.

W tym roku postawiliśmy sobie wysoką poprzeczkę – mówi Marta Niemiro. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty – dodaje Downar – to, że można było o naszym turnieju usłyszeć  nie tylko w regionalnych, ale także w ogólnopolskich mediach jest już dużym sukcesem.

Co przyniesie kolejny rok? Na pewno III edycję turnieju – zapewniają organizatorzy – kto wie, może pokusimy się o dwudniowy turniej?

II Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej został zorganizowany przez Centrum Artystyczno-Kulturalne „ZAMEK”, Chorągiew Kasztelanii Krośnieńskiej oraz Gminę Krosno Odrzańskie.  

Patronat medialny nad imprezą objęli: Gazeta Tygodniowa, Gazeta Lubuska, Strefa Imprez,  RTV Lubuska, Telewizja ODRA oraz TV Krośnieńskie Wydarzenia.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Fundacji ORANGE.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z turnieju. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2011.

Zdjęcia wykonał: Stanisław Straszkiewicz i Tomasz Browarczyk