W Centrum Artystyczno-Kulturalnym Zamek” praca wrze. Już 3 września na dziedzińcu Zamku Piastowskiego odbędzie się II Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej.

Od miesiąca trwają przygotowania, ale jeszcze ogrom pracy przed nami – mówi Pani Paulina Downar, instruktor ds. przedsięwzięć historycznych. Kontaktujemy się z rzemieślnikami specjalizującymi się w wyrobach średniowiecznych, bractwami rycerskimi, osobami, które uprawiają ginące zawody – wikliniarzami, garncarzami.

W zeszłym roku turniej okazał się strzałem w dziesiątkę – cieszy się Pani Marta Niemiro, dyrektor CAK „Zamek”. Dlatego w tym roku przygotujemy jeszcze więcej atrakcji.

Fakt, zainteresowanie rycerstwem w Krośnie Odrzańskim ciągle rośnie. W zamku działa Bractwo Rycerskie – Chorągiew Kasztelani Krośnieńskiej pod dowództwem Pana Marka Jędrzejczyka. Krośnianie wchodzą w szeregi bractwa. Krośnianki przemieniają się w książęce damy dworu. Najmłodsi bawią się w giermków.

Pracownicy CAK „Zamek” też czują ducha średniowiecznego. Przebrani towarzyszą bractwu na imprezach lokalnych. Wspólnie tworzymy średniowieczną rodzinę – uśmiecha się Pani Paulina – mamy piękną historię miasta i powinniśmy ją pielęgnować.

Co jeszcze przygotowali pracownicy CAK „Zamek” w ramach turnieju? Tego niestety nie zdradzą. Ma być to niespodzianka. Oczywiście, będą potyczki rycerskie, jarmark kasztelański, zabawy plebejskie – będzie coś dla ducha, ale znajdzie się też coś dla ciała – zapewniają.

Pracownicy CAK „Zamek” zapraszają także wszystkich tych, którzy chcieliby wziąć udział w turnieju – bractwa, rzemieślników i innych pasjonatów. Należy się zgłaszać pod nr tel. 68 359 16 37.

II Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej realizowany jest przy wsparciu Fundacji Orange.

Szczegółowy program turnieju już wkrótce na stronie: www.zamek.krosnoodrzanskie.pl oraz plakatach.