W pierwszy weekend września Zamek Piastowski jak i całe Krosno Odrzańskie żyło średniowieczem.

Rycerze, damy dwory, rzemieślnicy i kramarze opanowali krośnieński zamek. Tłumy turystów z wielu regionów Polski przybywały do naszego miasta, by choć na chwilę przenieść się w czasie.

To była już trzecia i na pewno nieostatnia edycja Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Z pewnością była to edycja wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy turniej trwał aż dwa dni.

Podczas tegorocznego turnieju rycerskiego można było skosztować dawnej kuchni – podpłomyków, zupy rycerskiej, pajdy chleba, kaszy z omastą i wielu innych smakołyków. Można było spróbować, jak smakuje miód pitny, kwas chlebowy i napoje piwne o różnych smakach.   Na jarmarku można było zakupić miód, świece z wosku pszczelego, zioła, biżuterię, drewniane naczynia, kieliszki zdobione metalem. Na wszystkich kolekcjonerów gadżetów krośnieńskich czekało stoisko pełne zamkowych pamiątek. Dla rycerzy też nie zabrakło kramów – mogli zaopatrzyć się w wyroby ze skóry – buty, sakiewki, bukłaki.  Każde dziecko, które wraz z rodzicami przyszło na turniej, nie wyszło z niego bez miecza, tarczy, tunik czy toczków. Niewątpliwą atrakcją były przejażdżki konne dla najmłodszych. Do kucyka Harnasia ze Stadniny Bronków zawsze była długa kolejka. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rzemiosła dawnego. W sobotę przeprowadzone zostały warsztaty garncarskie, zaś w niedzielę plecionkarskie. Każdy kto w nich wziął udział, wrócił do domu z własnoręcznie zrobionym naczyniem lub koszyczkiem.

W turnieju rycerskim wzięli udział rycerze z Chorągwi Kasztelanii Krośnieńskiej, Drużyny Wojów Serbo-Łużyckich Biełoboh, Bractwa Maltańskiego ze Szczecina, Konfraterni Canes Furiosi z Opola i Bractwa Ziemi Bobrzańsko-Nadodrzańskiej.

Rycerze zmagali się w turniejach bojowych i łuczniczym. W turnieju bojowym trzecie miejsce zajął Łukasz Zaborny, drugie Wojciech Przybylski zaś zwycięzcą został Marek Witkowski. Niedzielny turniej łuczniczy wygrał Krzysztof Truściński, drugie miejsce zajął Michał Ruciński, Ireneusz Starosielec zajął trzecie miejsce. Oprócz turniejów można było oglądać pokazowe potyczki, jak i inscenizację zdobywania zamku. Główną nagrodą w turnieju bojowym był miecz jednoręczny XIII w. oraz pierścień z ognistym agatem, zaś w turnieju łuczniczym skórzany bukłak wypełniony przednim trunkiem.

Oprócz jarmarku, kuchni i pokazów rycerskich, nie zabrakło części artystycznej. W sobotę można było posłuchać muzyki w wykonaniu Ęzibaby i spróbować swych sił w tańcach dawnych. Pokaz i naukę tańca dawnego prowadził Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto o godz. 21.00 przy świetle księżyca odbyła się inscenizacja historyczna “Bal u książęcej pary” w reż. Pauliny Downar. Aktorami tegorocznej inscenizacji byli uczniowie Zespołu Szkół w Wężyskach, Gimnazjum im. Henryka Brodatego w Krośnie Odrzańskim, Bractwo Rycerskie Chorągiew Kasztelanii Krośnieńskiej, pracownicy Centrum artystyczno-Kulturalnego “Zamek”, a także  Zespół Ęzibaba, Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Inscenizacja ta opowiadała o obyczajach, które panowały na średniowiecznym dworze. Jednakże głównym motywem inscenizacji były wplecione dwie krośnieńskie legendy – o tym jak Jadwiga uchroniła Chwalisława od kary, a także jak uratowała dzielnice kolonistów niemieckich przed powodzią. W trakcie inscenizacji można było również posłuchać muzyki i przyjrzeć się tańcom dawnym.

W niedzielę wiele osób przybyło na bajkę “O królu, który chciał zostać dziadkiem” w wykonaniu Teatru Kurtyna, który prowadzi w Centrum Artystyczno-Kulturalnym “Zamek” Paulina Downar. Pełna humoru opowieść opowiadała o turnieju rycerskim i walecznym rycerzu. Na zakończenie III Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej wystąpił zespół muzyki dawnej Liarman.

Krośnieński turniej rycerski zyskał duża popularność w regionie i wpisał się na stałe do kalendarza imprez. Uczestnicy jak i ludzie odwiedzający turniej zapewniali, że za rok znów przybędą na krośnieński zamek.

Przypomnijmy, że patronat honorowy nad turniejem objęli: Elżbieta Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, Robert Pawłowski – Starosta Krośnieński oraz Marek Cebula – Burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Gorzów Wielkopolski – www.gorzow.tvp.pl,, Telewizja ODRA, Program TV Krośnieńskie Wydarzenia, Gazeta Lubuska – www.gazetalubuska.pl , Gazeta Wyborcza, Gazeta Tygodniowa, Tydzień Lubuski, Gość Niedzielny oraz Radio Zachód.

Centrum Artystyczno-Kulturalne “Zamek” serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy przybyli na III Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, a także tym, którzy okazali nam wsparcie i nie odmawiali pomocy.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot. CAK Zamek)