Mamy niepowtarzalną okazję zaprosić Państwa na IV LUBUSKIE ZADUSZKI JAZZOWE 2012, które odbędą się we wtorek, 30 października 2012 r. o godz. 19:00
w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim.

Bohaterem tegorocznych Lubuskich Zaduszek Jazzowych będzie niezwykłe trio artystów jazzowych: Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana i Adam Czerwiński.

Bilety w cenie 10 zł (w dniu koncertu 15 zł) do nabycia
w CAK ”Zamek”, ul. Szkolna 1 oraz w sklepie „Żabka”, ul Poznańska 31.

Organizatorem IV Lubuskich Zaduszek Jazzowych 2012 są Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe – Green Town of Jazz oraz Media Plus a partnerami wydarzenia Centrum Artystyczno – Kulturalne „ZAMEK”
w Krośnie Odrzańskim, Gubiński Dom Kultury, Powiat Krośnieński oraz PROFIT s.c.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Zachód, Gazeta Lubuska oraz Jazz Forum.

WOJCIECH KAROLAK

Ceniony aranżer i pianista jazzowy. Wirtuoz organów Hammonda, koncertujący zarówno z mainstreamowym The High Bred Jazz Trio, jak i z bluesrockowym Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Urodził się 28 maja 1939 roku w Warszawie. Muzyczne wykształcenie odebrał w Krakowie – Liceum Muzyczne w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Zadebiutował na fortepianie w 1956 roku podczas tzw. trójmeczu jazzowego w Liceum im. Nowodworskiego, grając razem
z Romanem Dylągiem, Andrzejem Dąbrowskim, Janem Byrczkiem, Andrzejem Pielą i Ryszardem Rushilem.

Współpracował z zespołem Jazz Believers, w którym grali m.in. Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda
i Jan Ptaszyn Wróblewski. Następnie grał na saksofonie tenorowym w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. Na początku 1961 roku ostatecznie porzucił grę na saksofonie i w kwartecie Andrzeja Kurylewicza poświęcił się bez reszty fortepianowi.
Rok później razem z Romanem “Guciem” Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim założył własne trio (The Karolak Trio), z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę.

Kilka lat później rozpoczął współpracę z grupą Polish Jazz Quartet Ptaszyna Wróblewskiego. Trzy lata później wyjechał do Szwecji, gdzie grywał rock i jazz w klubach i restauracjach, by, jak sam przyznaje, “zarobić na mieszkanie w Warszawie i na Hammonda”. Współpracuje również z Michałem Urbaniakiem. Coraz więcej czasu poświęca na aranżowanie i komponowanie.
W latach 80-tych tworzył wraz z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim superformację Time Killers, z którą nagrał najlepszą płytę polskiego jazzu tamtej dekady..

Lata 90-te to dla Wojciecha Karolaka okres ożywionej działalności artystycznej. Współpracuje
z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrywa trzy albumy. W 1995 roku wraz z Piotrem Baronem i Zbigniewem Lewandowskim zakłada The High Bred Jazz Trio. Ponadto daje setki koncertów jako członek Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. W 1998 roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej – z tej okazji wystąpił na Jazz Jamboree ze specjalnym jubileuszowym koncertem.

JAROSŁAW ŚMIETANA

(muzyk jazzowy , gitarzysta , kompozytor , bandleader)

Jarosław Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym
w całej Europie a także wielu krajach świata. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.i: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wroblewski. Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku.

Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy, z którym współpracuje do dzisiaj. Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i lider – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne (“Jazz Forum”, “Gitara i Bass”) uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko
w Polsce. Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach  jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną , a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu.

Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą . W roku bieżącym otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej  “Złoty Laur” za mistrzostwo w sztuce .

ADAM CZERWIŃSKI

Kompozytor jazzowy, aranżer oraz lider własnych zespołów. Swoją profesjonalną działalność rozpoczął
w zespole Janusza Muniaka. Następny etap to współpraca z zespołami “D-BOX”, „JOUNG POWER”, “NEW PRESENTATION”, oraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. Od 1993 rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną, która trwa do dnia dzisiejszego. Muzycy zagrali wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt, miedzy innymi “Phone Consultations” , “Outumn Suite” czy “Polish Standards”.  Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt
czy Albania.

Adam Czerwiński jest również bardzo aktywny na polu edukacji jazzowej. Wielokrotnie brał udział jako wykładowca w warsztatach jazzowych. Adam jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu “JAZZ W LESIE”. Festiwal istnieje już czternaście lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden
z wiodących Festiwali w Polsce.

Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym.  Artyści koncertowali w takich miejscach jak: Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie.