W dniu 22 marca 2014 r. w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim  odbyła się konferencja z udziałem przewodników turystycznych pochodzących zarówno z Polski, jak i Niemiec. Organizatorem spotkania było Niemieckie Stowarzyszenie Przewodników w Dziedzinie Przyrody i Krajobrazu.

Stowarzyszenie głównie zajmuje się obszarem historycznym Ziemi Lubuskiej. Wiceprezesem Stowarzyszenia jest Klaus Ahrendt, który mieszka w Kostrzynie, a przyjechał tam do pracy z Berlina.

Klaus Ahrendt postanowił  zorganizować konferencję w Krośnie Odrzańskim ze względu na to, że przez stulecia  było związane z Ziemią Lubuską. I nie tylko w kontekście granic, lecz także chociażby z uwagi na włodarzy tej ziemi, którzy przecież przebywali w samym krośnieńskim zamku. Przykładem takim jest m.in. Katarzyna Brunszwicka.        

Według Klausa Ahrendt celem tego typu konferencji jest nie tylko integracja przewodników turystycznych, ale ma służyć także w promowaniu atrakcyjnych zakątków lubuskich okolic. Także  Henryk Brudło – dyrektor CAK Zamek uważa, że to znakomita okazja do promocji zamku, jak i samego miasta. Przybyłym przewodnikom dyrektor CAK Zamek osobiście wręczył pakiety informacyjne i materiały promocyjne o krośnieńskim zamku.

Konferencja  przewodnikow-22.03.2014-06 Konferencja  przewodnikow-22.03.2014-07 Konferencja  przewodnikow-22.03.2014-13