W niedzielne popołudnie, 26 maja 2013 r. w ramach Dni Krosna Odrzańskiego w Zamku Piastowskim został rozstrzygnięty konkurs na najlepsze wino i nalewkę domowej produkcji. W konkursie wzięło udział łącznie 19 osób. W kategorii wino zgłosiło się 11 osób, w kategorii nalewka 6 osób. Ponadto 2 osoby dostarczyły zarówno wino i nalewkę.

W komisji konkursowej zasiedli :
Przemysław Karwowski – znany zielonogórski winiarz, regionalista, współpracownik redakcji „Świat Win”, sekretarz Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.
Wojciech Lewandowski – organizator szeregu festiwali smaku i konkursów nalewek, w tym największy w Polsce turniej nalewek domowych Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu. Autor książki “Nalewki i Likiery z Domowego Kredensu” zawierającej praktyczne rady dla nalewkowiczów i przepisy mistrzów polskiego nalewkarstwa.
Tomasz Miechowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim.

Komisja konkursowa oceniała zgłoszone trunki w skali 10 punktowej. Kryteriami oceny były: smak, zapach, czystość, kolor, bukiet, posmak, ogólne wrażenia.

W kategorii najlepsze wino zwycięzcą okazał się Henryk Kowalski z Gubina, który zajął zarówno  I i II miejsce. III laureatem konkursu w kategorii najlepsze wino okazał się Guillaume Dubois – francuz mieszkający od wielu lat w Polsce, właściciel Piekarni Paryskiej w Krośnie Odrzańskim. Ponadto, komisja konkursowa wyróżniła wino Jana Dalidowicza z Sulechowa.

Z kolei najlepszą nalewkę wykonał Lech Cybulski z Czetowic. II i III miejsce w kategorii najlepsza nalewka zajęła Anna Przewłocka z Bronkowa. Ponadto, wyróżnienie z rąk komisji otrzymała Alina Bzówka z Krosna Odrzańskiego.

Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc w kategorii wino i nalewka otrzymali nagrody z rąk Burmistrza Krosna Odrzańskiego – Marka Cebuli oraz komisji konkursowej. Ponadto, każdy z uczestników otrzymał z rąk członków komisji upominki oraz dyplomy potwierdzające udział w/w konkursie.

SPONSOR nagród: UPH INTROSZAL usługi poligraficzne PIOTR SZALIŃSKI, ul. Grzybowa 110, 65 – 130 Zielona Góra.

Po rozstrzygnięciu konkursu w części krużgankowej Zamku Piastowskiego odbyły się warsztaty winiarskie, które poprowadził Przemysław Karwowski – przewodniczący komisji konkursowej na najlepsze wino i nalewkę. Udział w nich wzięli uczestnicy konkursu oraz zainteresowani mieszkańcy Krosna Odrzańskiego.

DNI KROSNA - 92