VENI VIDI ARTE! czyli UDAŁO SIĘ!

Z dumą i poczuciem uzasadnionej wzniosłości ogłosić należy, iż projekt Kulturalny Zawód oficjalnie sfinalizował się!

Przypomnijmy, że koordynatorem tego przedsięwzięcia była 21- letnia mieszkanka Krosna Odrzańskiego – Anna Ciechanowicz – zwyciężczyni miniprojektu „Zostań Krośnieńskim menedżerem kultury”, który został stworzony przez Centrum Artystyczno – Kulturalne “Zamek” po to , aby tacy młodzi ludzie, jak Ania Ciechanowicz mieli szansę zrealizować swój własny projekt kulturalno – społeczny.

W ramach projektu koordynatorka wraz z pozostałymi członkami zespołu Markiem Lubczyńskim, Markiem Maciągiem, Kubą Szkudlarkiem oraz Piotrem Lipowiczem stworzyła „camerę obscura”– prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz, będący pierwowzorem aparatu fotograficznego. Jej celem było  uświadomienie młodzieży i ich rodziców, że zawód związany z kulturą to nie tylko hobby,  ale i praca.

I tak, Zespół Kulturalnego Zawodu…

OBALIŁ błędne wyobrażenia przymierających głodem malarzy w zbyt dużych swetrach, muzyków mieszkających na plantacji ogórków w Wielkiej Brytanii, czy designerów specjalizujących się w umiejętnej integracji bułki z parówką w stoiskach na starówce.

POKAZAŁ, że można żyć na poziomie pracując twórczo, z dala od biurka, bądź tworząc biurka, grając na skrzypcach lub falach Martenota, tańczyć w deszczu, a o niedostatku śpiewać, pisać lub malować.

A jak sami realizatorzy oceniają  finał projektu?

“… Na nasze prezentacje przyszło 8 wybranych klas z gimnazjum, liceum, a nawet okazjonalnie przyłączyła się klasa ze Szkoły Podstawowej nr 2! Pokazaliśmy wszystkim jak chimerycznie działa aparat, a do tego zapuściliśmy kawał głośnej muzyki. Bombardując uczniów ciemnością, dźwiękiem i obrazem wywołaliśmy uśmiech, zdziwienie, zapytania… Mamy nadzieję, że się podobało, bo jak nie…

Niezłym faux pas było by nie wspomnienie o olbrzymim wsparciu ze strony pracowników i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Użyczyli nam miejsca pozwalając artystycznie zdezorganizować trzydniowe życie lokalne, ale przede wszystkim wspierali nas cudowną życzliwością, za którą podziękowań może nie być końca. Wszystko, co robię wraca do mnie – czekamy na owoce! …”

Projekt został zrealizowany przy wsparciu CAK “Zamek”.

Zespół Kulturalnego Zawodu