Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza do Galerii „KRUŻGANKI” w Zamku Piastowskim na nowo otwartą wystawę malarstwa autorstwa Gustawa Lisa z Żagania.

Wystawa będzie czynna od 1 października do końca listopada 2013 r.

O Artyście:

Gustaw LIS – absolwent Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie. Ukończył studia w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Jana Gawrona. Uprawia malarstwo i rysunek. Mieszkaniec Żagania. Pracował jako nauczyciel wychowania plastycznego w PSP nr 7 w Żaganiu oraz instruktor plastyki i organizator wystaw w Żagańskim Pałacu Kultury. Jego pasje to filatelistyka, numizmatyka  i ekslibris. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich wystawach plastycznych w kraju i zagranicą. Obecnie na emeryturze.

DSC05402

O wystawie:

Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim  po raz pierwszy ma okazję prezentować we własnej Galerii Artystycznej „KRUŻGANKI” prace Gustawa Lisa z Żagania, które będzie można oglądać od 1 października do 30 listopada 2013 r.

Wystawa przedstawia pejzaże malowane z natury, wykańczane w pracowni, gdzie pierwsze emocje i wrażenia są po mistrzowsku korygowane. Prezentowane obrazy tworzą niepowtarzalną atmosferę dzięki zharmonizowanej kolorystyce i przemyślanej kompozycji. Obrazy promieniują spokojem i harmonią, skłaniając do refleksji, odprężenia i zadumy.  

Zdaniem Beaty Chudy „Obrazy Gustawa Lisa są zaproszeniem do świata, gdzie natura współistnieje w harmonii z architekturą. Proponuje nam malarstwo przejrzyste i zrozumiałe, ponieważ jest opowieścią o konkretnych miejscach, które autor pragnie uwiecznić. Składając hołd naturze, jako niewyczerpanemu źródłu sztuki, udowadnia przy tym, ze obraz jest wartością niezależną i podległą wyobraźni malarza. Architekturę zatopioną w masach zieleni buduje niewielkimi płaszczyznami gładko kładzionej farby. Oba te światy są scalone poprzez relacje barw. W pracach pobrzmiewa echo impresjonizmu. To cykl jasnych pastelowych pejzaży, który jest pamięcią ulotnych wrażeń zarejestrowanych przez artystę. Obrazy Gustawa są ciszą zawartą w prostocie kompozycji, kojących zieleniach, błękitach, w której jest miejsce na refleksje. Artysta pragnie ocalić od zapomnienia kolor traw, barwy nieba”.

Sam artysta uważa, że jego malarstwo jest opowieścią o konkretnych miejscach i przedmiotach. Stara się, by było ono czytelne i zrozumiałe dla każdego odbiorcy. Wszystkie prezentowane prace namalowane zostały bezpośrednio w plenerze. W pracowni dokonywał niezbędnych korekt światłocieniowych i kolorystycznych. Od momentu przejścia na emeryturę maluje głównie dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb estetycznych. W pejzażach poszukuje ukrytego piękna stworzonego przez naturę i człowieka. Na płótnach utrwala nastrój chwili nawiązując ideowo do mistrzów malarstwa realizmu, impresjonizmu czy też polskiego koloryzmu. Chciałby tak jak oni zatrzymać w prostokącie płótna szum płynącej wody lub kołyszących się na wietrze drzew, zapach łąk i ogrodów.

Godziny zwiedzania wystawy:

wtorek – piątek, w godzinach od 10.00 do 17.00 oraz sobota – niedziela, w godzinach od 12.00 do 17.00.

Plakat - Wystawa Gustaw LIS 2013