Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza do zwiedzania nowej wystawy w Zamku Piastowskim.Tym razem czekają na Państwa pełne uroku, barwy, kobiecości obrazy poznańskiej artystki Małgorzaty Rynarzewskiej.

Wystawa „Moje inspiracje” zostanie również wzbogacona o autorskie projekty strojów.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 20 listopada 2015 roku  w Galerii Krużganki w Zamku Piastowskim.

Wernisaz-Moje-Inspiracje-20.11.2015-15

Wernisaz-Moje-Inspiracje-20.11.2015-16

Wernisaz-Moje-Inspiracje-20.11.2015-04  Wernisaz-Moje-Inspiracje-20.11.2015-11

O wystawie:

MOJE INSPIRACJE – MAGICZNA STRONA ŻYCIA

Tworzę od zawsze. Brzmi to banalnie, bo przecież każdy z nas tworzy od zawsze. Nigdy nie potrafiłam znaleźć sobie miejsca. Coś zmieniałam, upiększałam, przerabiałam, ciągle w ruchu, ciągle w jakimś zaniepokojeniu, niedosycie. I nagle pojawiła się w moim życiu moda. Fascynacja materiałem, splotem, miękkością, mięsistością, połyskliwością…. i tym co można z tej materii wyczarować. Gra światła i cienia, dopasowanie do osoby a może jej tworzenie, Ale wkrótce pojawią się nowe przestrzenie, bo przecież wszystko wokół nas zmienia się każdego dnia, tworzy, ale też czeka by coś stworzyć, by tworzyć swój i tylko swój indywidualny świat. To nieustanne poszukiwanie spraw najważniejszych, to teatr życia ale też w moim życiu teatr profesjonalny, scenografia, przestrzeń i światło reflektorów -światło o wiele łatwiejsze od naturalnego.I znów nowa fascynacja kolor, przestrzeń, materia jakby czekająca na to co pojawi, rozświetli… Farba ta materia magiczna, której nie da się do końca określić i odgadnąć.

Moje obrazy to napięcie i cisza, równowaga między krzykiem a szeptem, to dopełnienie i poszerzenie świata teatru, który jest mi tak bardzo bliski. Moje malarstwo to obszar poszukiwania światła, malarskiej materii czy śladów rzeczywistości, w której poszukuję prawdy o sobie i otaczającym świecie.

Moje wcześniejsze fascynacje to kolory rozmyte, popiele, zgaszone zielenie, teraz kiedy w moim życiu pojawiła się nowa fascynacja, porażające przeżycie – bursztyn z jego niesamowita kolorystyką, nasyceniem kolorem, pulsującym życiem, a może życiem zamkniętym w tajemnicy wiecznego istnienia to feeria barw, odcieni, ale też porządkowania przestrzeni. barwy i formy.Całymi wieczorami chłonęłam barwy i formy z ich zniewalającą energetyką, najczystszym światłem, ale tuż obok smuga cienia, otwierająca tajemne drzwi do nieznanego poprzednio świata poezji, tętniącego jądra życia. Ileż tu świeżości, dziwnych zaskakujących barw i kształtów, ile wbrew logice zaskakujących artystycznych objawień bo przecież bursztyn żyje.

W malarstwie poszukuję tego co nie przemija stąd tematy – kobieta, bursztyn – świat rządzony nieprzekraczalnymi i zarazem poznawalnymi prawami to archetyp Dzikiej Kobiety i Dzikiej Przyrody – erupcja piękna sprzed wieków, harmonii i wyciszenia, prawdy o mnie samej, która bezpośrednio dotyka moich uczuć, to rozmowa każdego dnia wciąż od nowa ze sobą i widzem o trudnej miłości trudnego świata.

MAGICZNA STRONA ŻYCIA to próba zdefiniowania tego co nie poddaje się żadnym definicjom, co niewidzialne ale jak najbardziej realne.Potrzebujemy piękna, potrzebujemy muzyki,poezji, malarstwa, potrzebujemy otwarcia i potrzebujemy koloru i jeśli choć małą cząstkę tego mogłam przekazać to czuję się szczęśliwa.

O artystce:
MAŁGORZATA RYNARZEWSKA

SONY DSCArchitektura wnętrz i terenów zielonych, konserwacja zabytków, malarstwo, scenografia, wystawiennictwo, malarstwo, edukacja.

www.rynarzewska.com

PROJEKT? Zawsze robię go po raz pierwszy
PLAN? Niedostępny, dopiero po czasie zaczyna czarować swoim bogactwem
WYBÓR? Pozwala zrozumieć innych, różne aspekty naszego charakteru, przekonań…
PRACA? Zawsze była dla mnie jak narkotyk
PROCES PRACY? Zupełnie inny niż to co znam
SZTUKA? Trochę jest jej w każdym z nas. Mieni się wszystkim tym czym jest i czym nie jest
UKRYĆ COŚ? To podkreślić to jeszcze bardziej
Jung powiedział, że „ten kto mówi za pomocą praobrazów ten mówi tysiącem głosów”
Słowa te dodają mi sił, inspirują mnie. W nich widzę sens malarstwa.

Małgorzata Rynarzewska studiowała na AE i Akademii Sztuk Wizualnych Poznaniu. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży – za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, również dzieci upośledzonych a także na Uniwersytecie III wieku. Autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód „Edukacja Globalna przez sztukę. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Prowadziła zajęcia z koloroterapii w Ośrodku dla osób z porażeniem mózgowym po urazach i udarach mózgu CEREBRUM. Ale jej największa pasją jest malarstwo. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Bursztynowa planeta JANTAR” mającego za cel ochronę, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego, poprzez organizacje wystaw prac plastycznych inspirowanych bursztynem w ramach programu „Bursztynowa Planeta JANTAR inspiruje artystów” oraz uczestnictwa w targach i konferencjach bursztynniczych.