Nocne zwiedzanie Zamku Piastowskiego? Takie rzeczy tylko w Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek” w Krośnie Odrzańskim. W minioną sobotę 19 maja 2012 roku odbyła się Międzynarodowa Noc Muzeów. Ta impreza, zapoczątkowana po raz pierwszy w Berlinie w 1997 roku, zdobywa coraz to większą popularność. Udział w niej bierze już ponad 120 europejskich miast.

W Krośnie Odrzańskim ciekawie zaczęło się robić już od południa – wtedy to Tomasz Siemiński – dyrektor CAK „Zamek” otworzył imprezę i zaprosił na pierwsze warsztaty oraz zwiedzanie ekspozycji. Pracownicy CAK, przygotowali bowiem nowe wystawy m. in.: Katarzyna Brunszwicka, Krosno oczami Klabunda, Co mieszkańcy znaleźli? Miłośnicy kina, mogli wziąć udział w otwartym planie zdjęciowym, przygotowanym przez grupę filmową WOLF. Filmowcy po zebraniu aktorów, przystąpili do nagrywania poszczególnych scen filmu. Następnie zamknęli się w montażowni, a wieczorem można było już podziwiać skończone dzieło. Pięciominutowy film, już niedługo będzie dostępny na stronie www.zamek.krosnoodrzanskie.pl.

To jednak nie wszystkie atrakcje dostępne w ten dzień na Zamku Piastowskim. O godz. 18:00 odbył się koncert Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej, który wystąpił w składzie Kamila Susłowicz – skrzypce, Beata Gołemberska – skrzypce, Piotr Łaskarzewski – altówka, Arkadiusz Szydło – wiolonczela. Następnie odbyło się „Zamkowe dobranoc”, czyli spektakl kabaretowy dla najmłodszych, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr  1 w Krośnie Odrzańskim. Kwestie muzyczne uzupełnili poeci, Zespół Papaja z WTZ z Krosna Odrzańskiego, Mikołaj Myśków, Oskar Szafraniec oraz Tomasz Miechowicz i Marek Pietkiewicz.

Dodatkowo podczas Nocy Muzeów były prowadzone warsztaty, krawieckie, taneczne, kaligraficzne, realizowane przez Pana Jerzego Szymczaka – społecznego konserwatora zabytków. Absolutnym hitem okazał się pokaz zdjęć starego Krosna w 3D, przygotowany przez Pana Andrzeja Antonowicza. Wielu mieszkańców było zachwyconych sposobem przedstawienia przedwojennego miasta. Całość imprezy uatrakcyjnili rycerze z bractwa rycerskiego.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot.  Michał Ciesielczyk)