Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza do zwiedzania nowo otwartej wystawy w Zamku Piastowskim.

Tym razem czekają na Państwa pełne uroku, barwy, kobiecości, kwiatów obrazy zielonogórskiej artystki Haliny Maszkiewicz. Z tekstu piosenki Skaldów „Wiosna” wziął się tytuł wystawy – „Wszystko kwitnie wkoło. I ja i ty.”

Mgr sztuki Małgorzata Bukowicz napisała o malarstwie Pani Maszkiewicz: „Akwarela, technika koloru, światła i wody to Jej żywioł. To temperament… . Odwaga uderzenia alla prima oraz wewnętrzna estetyka pozwalają Jej otworzyć się i rozwinąć w każdym malarskim obszarze, którego dotyka. Jest to malarstwo w precyzyjnie wyrzeźbionym nastroju światła i cienia. Kolory czyste i śmiałe budują klimat w każdym formacie. Tu nie ma spekulacji – jest myśl wyrażona obrazem.”

Pani Halina Maszkiewicz miała również epizod krośnieński. Przed laty związana była z firmami – Krometem i Zakładem Płyt Pilśniowych. Pracowała dla nich jako designer. Projektowała urządzenia gastronomiczne, reklamy, szyldy i wnętrza budynków.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 22 kwietnia br. o godz. 18.00 w Galerii Krużganki w Zamku Piastowskim.

HALINA MASZKIEWICZ – malarka, architekt wnętrz, projektantka

Halina-Maszkiewicz Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w 1952 roku. Następnie studiowała na Wydziale Malarstwa i Rysunku w Pracowni prof. Marii Dawskiej i doc. Mieczysława Hoffmana oraz w Pracowni Malarstwa Architektonicznego prof. Stanisława Pękalskiego, specjalizując się w architekturze wnętrz w Pracowni prof. Władysława Wincze w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych).

Za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie 9wioślarstwo) otrzymywała przez dwa lata stypendium naukowe. Od 1963 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu. Na jej sztukę składają się liczne opracowania z dziedziny architektury wnętrz, działania wystawiennicze, projektowanie przemysłowe.

W 1969 roku przenosi się do Zielonej Góry. Projektuje i pełni nadzór nad realizacją W latach 70. pracuje na stanowisku starszy wykładowca na Wydziale Budownictwa Wyższej szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze. W 1973 roku wyróżniona przez Ministra Kultury i sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, zaś 10 lat później Srebrnym Krzyżem Zasług RP.

Uprawia malarstwo w różnych technikach – od malarstwa ściennego, mozaiki po malarstwo sztalugowe. Specjalizuje się w akwareli, temperze i oleju. Jej niebywale bogaty dorobek artystyczny obejmuje portrety, pejzaże, martwe natury, kwiaty, ilustracje i miniatury.

Ważniejsze realizacje: Poczta na Placu Lenina (obecnie Plac Pocztowy) w Zielonej Górze, Dom Kombatanta w Zielonej Górze – projekt wnętrz, nadzór, projekt i realizacja mozaik, Muzeum Ziemi Lubuskiej – projekt wnętrz oraz nadzór, Akademicki Ośrodek Jeździecki Raculka – projekt wnętrz, nadzór oraz projekt i realizacja mozaiki „Stacjonata” i wiele innych.

Swój dorobek prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Belgii, Niemczech, Holandii, Rosji, Włoszech i Słowacji. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Uczestniczy w wielu sympozjach, warsztatach i plenerach malarskich i ceramicznych we Wrocławiu, Gozdnicy, Łagowie, Częstochowie, Białej Podlaskiej, Rybniku i Cottbus.

  wernisaz-maszkiewicz-22-04-2015-10

wernisaz-maszkiewicz-22-04-2015-23 wernisaz-maszkiewicz-22-04-2015-25