Z okazji święta miasta – RYBOBRANIA, Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim przygotowało dwie nowe wystawy w krużgankach Zamku Piastowskiego. Wystawy będzie można oglądać do końca wakacji.

„Zapomniane Sacrum”

Parter części krużgankowej Zamku Piastowskiego

Wystawa „Zapomniane Sacrum” to historyczne pamiątki z nieistniejącego dziś katolickiego kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Świątynia ta znajdowała się nad Odrą przy ul. Słonecznej. Na ekspozycję składają się rzeźby, fragmenty wyposażenia kościoła, szaty liturgiczne, krzyże, chorągwie kościelne, obrazy, feretrony itp.

Kilka słów o kościele

Była to neogotycka świątynia katolicka, która została rozebrana pod koniec lat 70. XX w. Dziś możemy ją oglądać jedynie na starych krośnieńskich widokówkach. Kościół zbudowany został na terenie dzielnicy żydowskiej. Po II wojnie światowej, do momentu otwarcia Fary Maryjnej (dzisiejszego kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej), było to miejsce,w którym odprawiano msze święte i uroczystości katolickie.

Po rozbiórce kościoła wyposażenie przeniesiono do kościoła św. Andrzeja,który w latach 1825-1827 usytuowany został na malowniczym wzgórzu w prawobrzeżnej części miasta. Najważniejszym śladem, który pozostał po dawnym kościele św. Jadwigi jest obraz patronki, który znajduje się w obecnym kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej.

W XIX wieku między dziś nieistniejącym kościołem a Odrą powstał ciąg spacerowy, który obiegał całe dolne miasto. Ścieżki obsadzono lipami. Dzisiejszy Bulwar Jana Pawła II wraz z portem rzecznym stanowi jedyny fragment tego założenia spacerowego.

 

„Małgorzata Opara i jej goście”

I piętro części krużgankowej Zamku Piastowskiego

Wystawa ta to obrazy Małgorzaty Opary, jej córek, przyjaciół i znajomych. W galerii zamkowej będzie można zobaczyć prace Jagody Sysik, Marty Opary, Dariusza Szweda, Macieja Wiciejeskiwgo, Miry Chaikh-Mous, Henryka Brudło, Wioletty Pobiedzińskiej oraz dzieci i młodzieży z sekcji plastycznej działającej w Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek”. Wszyscy artyści mocno związani są z Krosnem Odrzańskim, ale przede wszystkim z Zamkiem Piastowskim.

Prezentowane obrazy to przekrój malarstwa olejnego, pastelowego, akwareli, rysunku oraz technik mieszanych. Artyści dorośli i bardzo młodzi prezentują swój sposób na ukazanie piękna, interesujących ich tematów za pomocą swoich ulubionych technik malarskich.