Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” zaprasza na otwarcie

wystawy malarskiej

 

DANUTY WATRAS – KOCUR,

 

                            która odbędzie się

                               11. stycznia 2019 r.  o godz. 17.00

 

 

Autorką wystawy jest Danuta Watras – Kocur  pasjonatka, która przenosi nas w czasie i przestrzeni. Swoim nietuzinkowym

spojrzeniem na świat opowiada historie, które koniecznie trzeba obejrzeć!

 

Jej obrazy:

„- Definiują grację sylwetki kobiecej,

Urok spojrzenia zalotnego.

Nigdy nie narzucają interpretacji,

Podają swobodę myśli na tacy wspomnień.

 

Uniesienia.

 

Olejne wymachy pędzla zgarniają zakazany klucz niczym Etiuda.

 

Kobieta wciąż uwodzi, zerka, smakuje pastelowo. Woalka tajemniczości snuje się po kocich pięcioliniach i rozpoczyna pierwszy takt lekkiej i zwiewnej Arabeski. Nieco uspokaja się i w towarzystwie descrecendo zmierza w stronę umiarkowanego, dostojnego Menueta.

 

Kobiety spotykają wybranków nocy, francuskim ludowym ukłonem planują zdobycie kolejnych kluczy.

 

Spod klosza trójwymiarowej namiętności wycieka nowa melodia.

Czerwienią akcentuje początek niedokończonej kompozycji.”

 

Nowosolanka, absolwentka Warszawskiego Studium Reklamy, które ukończyła

z wyróżnieniem, wieloletni i doświadczony plastyk. Projektantka reklam i rozmaitych ekspozycji.

Od najmłodszych lat Jej pasją było malarstwo. Urodziła się z wyczuciem piękna i potrzebą

dzielenia się z nim. Pokochała dotyk pędzla na płótnie i pozytywnie się od niego uzależniła. Aktualnie tworzy w każdej wolnej chwili.

 

Obrazy autorstwa Danuty Kocur w latach 70, 80-tych brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. Lądek Zdrój, Rytro, Nowa Sól – ZDK, Gubin, wystawa w Starej Kordegardzie  w warszawskich Łazienkach (wyróżnienie), ceramika i grafika w Ursusie (wyróżnienie), pokonkursowa wystawa w Ustroniu (nagroda pieniężna), wystawa indywidualna sznuro – ceramika w ZDK Nowa Sól, kolejna pt. ’’ Symbol i kolor’’ w nowosolskim muzeum, galeria Mozaika w Nowej Soli. Wystawa malarstwa pt. „Woalka Tajemniczości” w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim, w Hotelu Ruben w Zielonej Górze oraz w Muzeum w Lubaniu a także wystawa w Zamku Czocha w 2017 roku.

Artystka zauważona przez Jacka Durskiego – pisarza, malarza, rzeźbiarza, grafika, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich OW, „International Association of Art.” oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego obrazy wzbogacają zbiory muzealne i prywatne. Wspomógł autorkę wystawy teoretycznie i stał się dla niej dojrzałą inspiracją oraz wyznacznikiem profesjonalizmu w sztuce pociągnięć pędzlem.

Malarstwo Danuty Kocur to marzenia dojrzewające przez całe życie,  wspomnienia, dążenia, realizacje nierealnego w świecie dnia codziennego, ale jakże prawdziwe w krainie sztuki. To wrażenia z intrygujących momentów codzienności i wirujących w świecie drobiazgów.

Lubuję się w kobiecych twarzach, ponieważ są one pięknem i siłą. Częstym motywem jest duma, powaga, tajemniczość, przemyślenia, uczucie – kobiety. Nieco symbolicznie, nieco realistycznie, zgrabnie połączone kompozycją i formami geometrycznymi.