Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” oraz Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim zapraszają na nową wystawę „Edyta Stein. Portret własny 1891-1942.”

Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo im. Edyty Stein i Ośrodek Pamięci i Przyszłości z Wrocławia we współpracy z Gminą Kamień Pomorski.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 10 sierpnia 2014 r.  w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim.

Ekspozycja przedstawia m.in. zdjęcia z lat dzieciństwa i młodości św. Teresy Benedykty od Krzyża oraz fragmenty jej autobiografii, listów i dzieł literackich. Wystawa czynna do 22 sierpnia 2014 r.

Ponadto o godz. 17.00 odbył się koncert muzyki dawnej  w wykonaniu Zespołu Artemizjon z Berlina. Podczas koncertu artyści zaprezentowali utwory z gatunku włoskiej i francuskiej muzyki barokowej.

Krótko o Edycie Stein:

edytaEdyta Stein – Żydówka, wrocławianka, ateistka, filozof, pedagog, konwertyta, karmelitanka, święta, patronka Europy. Tyle określeń dla jednego, krótkiego życia kobiety niezwykłej, która we Wrocławiu rozpoczęła drogę poszukiwania Prawdy.

Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 r. w żydowskiej niemieckiej rodzinie, jako najmłodsze dziecko Zygfryda i Augusty Stein. Studiowała na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat z filozofii obroniła na Uniwersytecie w Getyndze, gdzie studiowała u znanego fenomenologa Edmunda Husserla. Zdecydowała się przyjąć chrzest w Kościele katolickim. Sakramentu udzielono 1 stycznia 1922 r. w kościele w Bergzabern. W kwietniu 1934 r. złożyła śluby zakonne w Karmelu w Kolonii, przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W 1938 r., kiedy w Niemczech nasiliły się antysemickie działania, Edyta wyjechała do Echt w Holandii. Jednak wkrótce i tam prześladowania Żydów przybrały na sile i 2 sierpnia 1942 r. Gestapo aresztowało Edytę Stein. Została wywieziona do Auschwitz, gdzie 9 sierpnia 1942 r. zginęła, wraz z siostrą Różą Stein, w komorze gazowej. Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein 1 maja 1987 r., a 11 października 1998 r. odbyła się kanonizacja. Rok później papież ogłosił ją patronką Europy.

Koncert muzyki dawnej - Artemizjon_011Koncert muzyki dawnej - Artemizjon_021

Koncert muzyki dawnej - Artemizjon_042  Otwarcie wystawy - Edyta Stein_048 Otwarcie wystawy - Edyta Stein_037  Otwarcie wystawy - Edyta Stein_059Otwarcie wystawy - Edyta Stein_064