Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza na nową wystawę w Galerii Krużganki.
Tym razem będziemy mogli podziwiać malarstwo artystów z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kierownikiem artystycznym grup “Alla Prima” i “Termopile” jest artysta plastyk Zbigniew Szymoniak.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 19 lutego o godz. 12.00 w Galerii Krużganki w Zamku Piastowskim.
O wystawie:
„Czerwone, żółte, niebieskie” – wystawa malarstwa słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Malarstwo amatorskie w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku to jedna z najpopularniejszych form aktywności artystycznej seniorów. W okresie 25-letniej działalności ZUTW, zainteresowanie malarstwem było stale na tyle duże, że wraz z napływem nowych roczników słuchaczy skutkowało potrzebą tworzenia kolejnych zespołów plastycznych. Dzisiaj to już cztery niezależne grupy tworzące pod kierunkiem znanych zielonogórskich artystów profesjonalnych. Wystawa „Czerwone, żółte, niebieskie” prezentuje twórczość zespołów„Alla Prima” i „Termopili”, którymi opiekuje się artysta plastyk Zbigniew Szymoniak.
U podstaw decyzji seniorów z ZUTW o malowaniu tkwi niespełnione dotąd marzenie, by wziąć do ręki pędzel i zmierzyć się z własnymi możliwościami. Teraz, gdy już malują, twierdzą, że to nie tylko kreatywna forma spędzania wolnego czasu. To coś o wiele więcej, to droga do samorealizacji i podróż w dotąd nieznane zakamarki własnej wyobraźni. To również spontaniczna manifestacja ukrytych emocji i przekonań. Malowanie zmienia ich widzenie rzeczywistości, na nowo zaczynają odczytywać znane kształty i kolory.Jednocześnie radość, jaką czerpią z malowania pozwala złagodzić stres i pozbyć się zbędnych balastów emocjonalnych.
I tylko w takim kontekście należy oceniać obrazy, które artyści nieprofesjonalni z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zechcieli zgromadzić i zaprezentować na wystawie. Nie mają tuwiększego znaczenia niedostatki warsztatowe czy trudny do jednoznacznego zdefiniowania styl. Wartość artystyczna prezentowanych prac jest tak różna, jak różne są umiejętności i talenty osób malujących. Nie ma też znaczenia to, że artyści raz po raz sięgają po powszechnie znane motywy, jak pejzaż, martwa natura czy postać. Najważniejszy jest tu twórczy dorobek seniorów, którzy na swój własny sposób i z wielką pasją realizują misję tworzenia piękna i udowadniają, że malowanie nie jest zajęciem tylko dla profesjonalistów. Każdy obraz jest inny, każdy w swoim rodzaju i wszystkie powstały poza wszelkimi zobowiązaniami i z głębokiej potrzeby serca. Seniorzy z ZUTW prezentując swoje prace mają nadzieję, że sprawią odbiorcom tyleż samo radości i wzruszeń, ile sami czerpią z malowania.
Mirosława Bogdan