Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „POZNAJ MÓJ ŚWIAT – Koloryt życia Indian Kuna Yala z Panamy” autorstwa Wago – Amancio Chiari Arcia.

Wystawa ta prezentuje niezwykłe dzieła malarstwa stworzone przez Wago – Amancio Chiari Arcia – panamskiego artystę i malarza. Na swych płótnach oddaje urok kultury rodzimego plemienia Indian Kuna zamieszkującego wyspy Archipelagu San Blas na Oceanie Atlantyckim. Ktokolwiek raz spotka się z dziełami malarza, natychmiast dostrzega pełnię gamy soczystych barw oraz wielowątkowość tematyki, nie ograniczającej się jedynie do scenek rodzajowych, lecz wznoszących się na wyżyny przeżyć duchowych.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 24 lutego o godz. 16.00 w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim, ul. Szkolna 1. Prace panamskiego artysty będzie można oglądać w zamkowej galerii do końca marca br.

Słowo o artyście:

Wago – Amancio Chiari Arcia – Indianin Panamskiego pochodzenia. Urodził się w 1952 roku na wyspie Ustupu – Comarca Kuna Yala w plemieniu Kuna w Republice Panamy. Po ukończeniu szkoły mechanicznej w prowincji Herrera podjął pracę jako nauczyciel. Po trzech latach pracy w szkole podstawowej otrzymał stypendium i wyjechał do Polski. Rozpoczął studia we Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, uzyskując w 1983 roku tytuł magistra Turystyki i Rekreacji. Rok później wrócił do Panamy, gdzie objął stanowisko planisty w Ministerstwie Planowania i Polityki Gospodarczej. Pod  koniec 1989 roku ponownie przyjechał do Polski i osiadł we Wrocławiu. W 1999 roku przyjechał do Krosna Odrzańskiego, gdzie mieszka do dziś. Wraz z żoną Ewą oraz córkami Wahili – Teresa i Yogili – Anną.

Ma na swoim koncie autorskie wystawy w Niemczech, Danii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Francji oraz w Polsce, w której mieszka od 1989 roku.

Ważniejsze wystawy w Polsce i Europie:

Miejski Dom Kultury w Głogowie (1992), Dom Kultury “Ochota” w Warszawie (1992), Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian w Uniejowie (1993), European Conference on Indian Questions staff w Trondheim, Norwegia (1993), Dom Kultury w Chodzieży (1994), European Conference on Indian Questions staff w Arvidsjaur, Szwecja (1994), Galeria Słowa i  Obrazu we Wrocławiu (1995), European Conference on Indian Questions staff w Kopenhadze, Dania (1996), Muzeum w Kwidzynie (1997), International ArtExhibition  w Krośnie Odrzańskim (2000), Dom Kultury, Welzow, Niemcy (2000), Muzeum w Turku (2004), Muzeum Podkarpackie w Krośnie (2009), Feria International Turistic w Berlinie, Niemcy (2011), Armissan, Francja (2011), Centrum Artystyczno – Kulturalne “Zamek” w Krośnie Odrzańskim (2013).