Na dworze śnieg i mróz. Podczas ferii w woj. lubuskim pogoda dopisała. Niektórzy Krośnianie wybrali nudę w domu, inni zabawy w śniegu, jeszcze inni postanowili spędzić je z CAK „Zamek” na corocznych feriach zimowych organizowanych przez instytucję.

Program tegorocznych ferii był bardzo zróżnicowany. Jako, że odbywał się w przybytku artystów, to nie mogło zabraknąć różnego rodzaju zajęć, które rozwijają talenty. Zajęcia trwały od 14 stycznia do 25 stycznia i były podzielone na warsztaty tematyczne.

Pierwsze dni to próba zintegrowania prawie 30 osobowej grupy, która zapisała się na zajęcia. Podczas gier i zabaw, które trwały średnio 3 godz. dziennie, uczestnicy poznawali siebie wzajemnie oraz uczyli się razem pracować. Nie zawsze było lekko i czasami trzeba było wykazać się nie lada sprytem, aby wykonać zadanie postawione przez instruktorów Paulinę Downar i Radosława Sujak. Kolejne dni to zabawa pacynkami i poznawanie uroków teatru. Uczestnicy sami tworzyli scenariusze i wykonywali je przed publicznością.W środowy dzień Zamek opanowały damy dworu i rycerze. Z racji prowadzenia zajęć na Zamku Piastowskim, Jerzy Szymczak oprowadził uczestników po komnatach oraz opowiedział o życiu w czasach Piastów. Na sam koniec można było usmażyć sobie kiełbaskę w ognisku na śniegu oraz pobawić się w gry i zabawy plebejskie. Kolejne dni to coś dla ducha i ciała. Małgorzata Opara wprowadziła dzieci w krainę kolorów, wykorzystując do tego pracownię plastyczną. Dzieci tworzyły mozaiki oraz maski karnawałowe. Każdy starał się pracować tak, jak potrafił. Wszystkie prace do dzisiaj można podziwiać w CAK „Zamek”, niektóre tak się spodobały, że uczniowie zabrali je do domu. Piątkowe dni zostały zarezerwowane na maksymalny ruch. Instruktor ze Studia Tańca Etna, Pani Aleksandra Rukawisznikow zabrała dzieci w iście taneczną przygodę. Uczestnicy uczyli się podstawowych kroków i rytmu. Nauczyli się tworzyć proste choreografie, a następnie całe układy.

Drugi tydzień feryjnych zmagań rozpoczął się od przetestowania głosów naszych milusińskich. Katarzyna Kolczyńska – instruktorka grupy wokalnej, przeprowadziła zabawy karaoke oraz nauczyła podstaw emisji głosu. Totalne  szaleństwo rozpoczęło się już następnego dnia, gdy wszyscy uczestnicy ferii stali się powstańcami i mieli przenosić meldunki oraz rozkazy. Grę miejską przygotowali krośnieńscy harcerze z grupy TROP. Całą akcją dowodził Klaudiusz Kacprzak, dbający o poprawne rozmieszczenie patroli. Podczas jednego z ostatnich dni zajęcia odbyły się później niż zwykle, wszystko to za sprawą Balu Karnawałowego u Królowej Śniegu. O oprawę sali balowej w balony i inne upiększenia zadbali pracownicy CAK „Zamek”, natomiast całą zabawę z późniejszą dyskoteką przygotował Teatr Idy Ochockiej. Dzieci mogły wysilić swoją wyobraźnię oraz wziąć udział w grach i zabawach, a także skorzystać ze słodkiego poczetunku.

Warto zaznaczyć, że podczas całych ferii byliśmy bardzo dobrze oceniani przez rodziców, którzy przysyłali do nas swoje dzieci. Wspominali również, iż pozytywnie ocenili pracę instruktorów oraz program zajęć w audycji „Otwarty Mikrofon” na falach Radia Zachód. Kolejne ferie dla dzieci już za rok, serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z ferii zimowych. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Ferie Zimowe z CAK “Zamek”

(fot. CAK „Zamek”)