„Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!” takie słowa ma słynna patriotyczna pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Nie inaczej było w Krośnie Odrzańskim. Mieszkańcy Krosna przez pierwsze dni maja świętowali nie tylko uchwalenie Konstytucji, ale także cieszyli się wolnym czasem i wiosenną pogodą. Ta niestety nie do końca była ciepła i słoneczna. Jednak to nie zraziło krośnian do wzięcia udziału w imprezach zorganizowanych przez Burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebulę oraz Centrum-Artystyczno-Kulturalne „Zamek”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez kapelana garnizonu księdza majora Edward Olech. Duchowny wspomniał o uchwaleniu drugiej na świecie, a pierwszej w europie Konstytucji. Mówił również, iż powinna z tego iść nauka dla obecnych włodarzy w kraju, jak i samorządzie lokalnym. Następnie punktualnie o godz. 13.00 uroczystości przeniosły się z Kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskiej na plac o tej samej nazwie, gdzie przy udziale Kompanii Honorowej, pocztu sztandarowego oraz posterunku honorowego 5 Kresowego Batalionu Saperów. W swoim przemówieniu Marek Cebula mówił o tym jak powinien wyglądać nasz patriotyzm. Przypomniał, aby w takie dni w szczególności wspomnieć osoby, które walczyły o Ojczyznę. Następnie list od Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak, odczytał Radny Sejmiku Wojewódzkiego Leszek Turczyniak, a lokalny historyk Tomasz Struk, przypomniał, że 3 maja to także data przejęcia władzy w Krośnie Odrzańskim przez Wojska Polskie w maju 1945 roku. Prowadzący uroczystości por. Krzysztof Biłgorajski odczytał Apel poległych, a żołnierze wystrzelili salwę honorową.

Około godz. 16.00 impreza przeniosła się do portu rzecznego, gdzie odbywała się II Majówka nad Odrą. Na scenie wystąpiły kolejno zespoły Perfectly (Grupa Katarzyny Kolczyńskiej) , Nadodrze (pracująca od kilku miesięcy śpiewacza grupa seniorów), KaZetWu (zespół rockowy ćwiczący w Klubie Wojskowym), Lejdis (dwie urocze piosenkarki Aleksandra Zakrzowska oraz Jolanta Kołoszyc) oraz gwiazda wieczoru zespół Mythos, grający muzykę grecką. Mieszkańcy mogli również nauczyć się tradycyjnych greckich tańców. Poza sceną na krośnian czekała masa atrakcji. Gry dla małych i dużych zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Sporo było również stoisk gastronomicznych oraz handlowych. Dzieci nie mogły narzekać również na park dmuchany i gokarty.

Miłośnicy wszelkiej maści rywalizacji i konkursów mogli sprawdzić się w Wielkim Majowym Grillowaniu, gdzie bezkonkurencyjny okazał się punkt gastronomiczny KREDENS (zlokalizowany na Zamku Piastowskim). Kolejne miejsca zajęło Stowarzyszenie Młode Krosno oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Miłośnicy psów mieli z kolei możliwość wziąć udział w konkursie na psa roku. Rywalizację zorganizowaną przez Stowarzyszenie Inicjatywa dla Zwierząt wygrała Dorota Kwarta i jej pies Palmer, kolejne miejsca zajęli Rafał Cieślik i pies Max oraz Klaudia Merkul i pies Lejdi. Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez CAK Zamek oraz Salon 4 łapy.

Niewątpliwie największą atrakcją dla mieszkańców oraz mediów była próba bicia rekordu w najdłuższej polskiej fladze narodowej. Próba została podjęta już 3 raz. Dotychczas do 260 metrowej flagi z Łodzi brakowało prawie 4/5. Tym razem krośnianie stanęli na wysokości zadania i pobili rekord krośnieński wynoszący 61 m. Flaga montowana za pomocą agrafek miała dokładnie 104 metry i 30 centymetrów. W pewnym momencie nie było pewne czy to się uda, gdyż posłuszeństwa odmówiła miarka. Mieszkańcy również bardzo ochoczo podeszli do sprawy i chwalili inicjatywę.

Majówkę zakończyła się około godziny 22.00 a niektórzy mieszkańcy siedzieli jeszcze do późnych godzin nocnych.

Imprezy zorganizowało Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim, Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Inicjatywa dla Zwierząt.

Należy podkreślić nadzwyczajną pomoc 5 Kresowego Batalionu Saperów, Parafii Rzymsko-Katolickiej oraz Policji i Straży Miejskiej.

Zapraszamy  także do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

II MAJÓWKA NAD ODRĄ – 03.05.2013