Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, która polegała na udostępnieniu muzeów i galerii do późnych godzin nocnych 18 maja 2013 r.

To wydarzenie odbyło się również w Krośnie Odrzańskim. Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”, które prowadzi galerię historyczną i galerię sztuki przygotowało dla turystów wiele atrakcji. Sale wystawiennicze były otwarte dla zwiedzających w godz. 12.00 – 24.00.

Największą popularnością cieszyła się ekspozycja Skarbu z Marcinowic, który liczy prawie 4 tys. lat. Są to sztylety, berła sztyletowe i naszyjniki z brązu. Ekspozycję można oglądać do 24.05.2013 r.

Scenę artystyczną rozpoczęli uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Krośnie Odrzańskim koncertem akordeonowym. Zespoły Area_Song i KoeDa z Młodzieżowego Centrum Edukacji i Kultury „Dom Harcerza” zaśpiewały kilka utworów z najsłynniejszych produkcji filmowych. Wieczorny koncert na troje skrzypiec zagrały Krośnianki – Urszula Najdek, Marta Kołoszyc, Małgorzata Tumińska. Można było usłyszeć w ich wykonaniu piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Turnaua czy Bogusława Meca. „E@rotycznie” to koncert duetu muzycznego Beaty Ciechanowicz i Tomasza Miechowicza. Ich występ był połączeniem muzyki i gry aktorskiej.

Gwiazdą wieczoru był Bachus Classic Orchestra w składzie Agnieszka i Krzysztof Orszulik, Jakub Kotowski i Bartek Zaborowski. W programie znalazły się najpiękniejsze i najbardziej znane utwory Marka Grechuty. Można było posłuchać piosenek, tj. „Będziesz moją Panią”, „Dni, których nie znamy”, „Wiosna, ach to ty”, czy „Niepewność”.

Obok części muzycznej, znalazł się teatr. Na deskach zamkowej sceny zagrał Teatr Grymas z Zielonej Góry. „Baśń o grającym Imbryku” to była pełna humoru opowieść o kowalu, który przyjaźni się z koniem i muchą. Nocą na zamkowych murach został wyświetlony film o miłości, szaleństwie i zdradzie, pn. „Kochanek królowej”. Produkcja ta ukazuje historię Danii za czasów królowej Karoliny.

Organizatorzy zadbali również o atrakcje na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Został zorganizowany punkt z pamiątkami z PRL-u. Można było sobie zrobić zdjęcie z zabytkową Syrenką, napić się oranżady, czy zobaczyć ocet na półkach.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali stoisko archeologiczne. W piaskownicy zostało zakopanych 1000 monet czekoladowych. Na najmłodszych czekały łopatki i sitka, dzięki którym można było zostać małym archeologiem.

Kolorowe, barwne i magiczne miejsce powstało przy murach zamkowych. W CUDArcie wzięli udział artyści z Krosna Odrzańskiego i Zielonej Góry. Na jarmarku można było zobaczyć ręcznie uszyte misie, lukrowane pierniczki, ręcznie robione czekoladki, lizaki i cukierki. Jednym słowem wszystko to, co można podarować w prezencie, wykorzystać w domu lub wywołać uśmiech na twarzy dziecka.

Ponadto, w ramach II Nocy Muzeów, Burmistrz Krosna Odrzańskiego – Marek Cebula, Prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej “LOTUR” – Jadwiga Błoch wraz z najmłodszą turystką – Pauliną wspólnie dokonali oficjalnego otwarcia Punktu Informacji Turystycznej, który został przeniesiony przez CAK “Zamek” w nowe i dogodniejsze miejsce.

Do tej pory Punkt IT mieścił się na pierwszym piętrze w baszcie krośnieńskiego zamku. Obecnie będzie znajdował się na parterze przy bramie wejściowej krośnieńskiego zamku. Z pewnością będzie to miejsce dostosowane dla osób starszych i niepełnosprawnych. Turyści będą mogli w nim uzyskać cenne informacje na temat turystyki i rekreacji w gminie i powiecie. Do dyspozycji będą także bezpłatne broszury i mapy turystyczne. Będzie można również zakupić gadżety związane z Zamkiem Piastowskim.

Patronat honorowy nad II Nocą Muzeów w Zamku Piastowskim objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Starosta Krośnieński Robert Pawłowski oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

Patronat medialny: Patronat medialny: Gazeta Lubuska www.gazetalubuska.pl, Gazeta Tygodniowa, Gazeta Wyborcza, TVP Gorzów Wielkopolski www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski , Radio Zachód.

Zapraszamy  także do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

 II NOC MUZEÓW – 18.05.2013