8 października 2013 r. na deskach sceny Klubu Wojskowego w Krośnie Odrzańskim został wystawiony spektakl pt. „Trash Story” w wykonaniu aktorów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
O czym opowiadał spektakl? Powołując się na informację zawartą w folderze Teatr Polska 2013 opisującą wspomniany spektakl poniżej odpowiadamy na zadane pytanie:
„Marcin Liber (reżyser przedstawienia) po raz kolejny rozprawia się z demonami przeszłości, tym razem biorąc za inspirację historię Zielonej Góry – Grünbergu, w którym przed wojną swobodnie funkcjonowały obok siebie kultury: polska, żydowska i niemiecka.
O przedwojennej Zielonej Górze opowiada wprowadzony na scenę chór duchów – Ursulek, które na wiadomość o zbliżaniu się rosyjskiego wojska postanowiły odebrać sobie życie. Z efektem wyparcia tamtych wydarzeń musi z kolei zmierzyć się współczesna rodzina ustawiona w centrum opowieści Libera, który konsekwentnie pozostaje w kręgu tematów dot. tożsamości, historii i niedoskonałej pamięci, pozostawionej również w miejscach zamieszkiwanych przez jego bohaterów. Reżyser odbija jak w lustrze los oprawców i ofiar, tworząc spektakl, który umiejętnie łączy historię w jej wielkim światowym wydaniu z czystą ludzką, prywatną opowieścią”.
Spektakl poprzedziły warsztaty, które poprowadzili aktorzy z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Głównym celem tego spotkania było zapoznanie się z zawodem aktora oraz omówienie kulis powstania samego spektaklu „Trash Story”.
Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach projektu Teatr Polska ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
(fot. CAK „Zamek”)