Barwne i zdobione woskiem pisanki powstały na warsztatach, które zorganizowało Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Zajęcia odbyły się 25 marca 2013 r. w sali – kaplicy Zamku Piastowskiego. Poprowadził je Pan Jerzy Szymczak – znany i doświadczony krośnieński plastyk oraz społeczny opiekun zabytków.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem udział w nich wzięło łącznie ponad 130 dzieci. Odwiedziły nas zarówno ci najmłodsi m.in. z Przedszkola nr 2 w Krośnie Odrzańskim oraz w Starym Raduszcu. Nie zabrakło także starszej grupy ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 oraz krośnieńskiego Gimnazjum.

Zanim rozpoczęła się część praktyczna warsztatów, Pan Jerzy Szymczak każdą z grup wprowadził  w temat „pisanek wielkanocnych” . Opowiedział o zwyczajach i tradycji związanych z pisankami i palmami wielkanocnymi i ich wpływu na sztukę ludową. Wyjaśnił także, że w zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: PISANKI, KRASZANKI i OKLEJANKI. Czym się one różnią między sobą?

PISANKI mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek.

KRASZANKI (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów np. brązowy (rudy): łupiny cebuli, czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego, żółto – złocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka.

OKLEJANKI (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny itp. Znane są jeszcze RYSOWANKI, SKROBANKI I DRAPANKI.

Podczas tegorocznych warsztatów dzieci głównie tworzyły PISANKI rysując gorącym roztopionym woskiem na skorupce wzory, a następnie zanurzając jajka w barwniku. Oczywiście, wszystko działo się pod czujnym okiem Pana Jerzego Szymczaka, który służył pomocą i radą.

Cieszymy się, że młodzi ludzie biorąc udział w takich zajęciach, mogli przyjrzeć się tradycjom związanym z pisankami i palmami wielkanocnymi i przy okazji ciekawie spędzić swój czas.

Z pewnością za rok, powrócimy z kolejną edycją warsztatów wielkanocnych.

Zapraszamy  także do obejrzenia fotorelacji z warsztatów. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Warsztaty wielkanocne

(fot. CAK „Zamek”)