Dawno w Krośnie Odrzańskim nie było takiej mocy i energii, jak podczas Dni Krosna Odrzańskiego, które odbyły się w ostatni weekend w dniach 24-26 maja 2013 r. Pomimo padającego deszczu udało się przeprowadzić mnóstwo wspaniałych i ciekawych koncertów, imprez towarzyszących czy zawodów sportowych.

Święto Miasta zostało podzielone na trzy tematyczne dni. Piątek należał do sportowców, sobota to koncerty gwiazd i festiwale: Transgraniczny Festiwal Sztuki Ulicznej – Street Art. & Edu oraz Kros.Kultura, natomiast niedziela została zarezerwowana dla rodziców i dzieci.

Z oferty przygotowanej m.in. przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim skorzystało wielu mieszkańców miasta. Rozpoczęło się od wielkiego biegania w ramach Ogólnopolskiej akcji “Polska Biega”. Następnie rywalizowały dzieci i młodzież w turnieju piłki nożnej i siatkówki plażowej. Zainteresowaniem cieszyła się rywalizacja w triobaskecie na “Orliku” Szkoły Podstawowej nr 2. Wieczorem odbyły się turnieje: squasha, piłki nożnej “+30” (“Orlik”) i szachów (HSW). Jeszcze w ten sam dzień na Zamku Piastowskim odbyła się premiera filmu Yuma w reż. Piotra Mularuka, na którą zjawiło się wielu mieszkańców.

Jeszcze w sobotę odbył się mecz pokazowy futbolu amerykańskiego zespołu “Dragons” Zielona Góra. Ok. 30 rowerzystów wzięło udział w Krośnieńskim Święcie Rowerów. Pogoda nie odstraszyła kilku uczestniczek, które wzięły udział w marszu Nordic Walking. W Hali Sportowo-Widowiskowej odbył się turniej tenisa ziemnego dla dzieci.

Padający deszcz starał się pokrzyżować plany organizatorom na Placu 11 Pułku. Na całe szczęście przed najważniejszymi koncertami przestało padać i krośnianie mogli bawić się przy zespołach Nadodrze, Perfectly, Siostry, Telepathia i Millenium. Następnie na scenę weszli „Beatlesi”, czyli zespół The Liverpool, który rozpoczął imprezę na całego. Między występami najważniejszych gwiazd swoje umiejętności pokazała młodzież ze Studia Tańca Etna. Wspaniały i nastrojowy występ z elementami humoru zaprezentował Andrzej Rybiński, a jego utwór „Nie liczę godzin i lat”, na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Krosna Odrzańskiego. W granicach godz. 20.00 na scenę wybiegł Patrick, lider zespołu Boney M Imitation. Entuzjazm sięgnął granic. Widzowie bawili się i tańczyli przy utworach „Ma Baker”, „Daddy Cool” czy „Sunny”. Po prawie godzinnym koncercie wszyscy czekali już tylko na występ gwiazdy wieczoru. Mrozu dosłownie rozgrzał publikę. Dziewczyny piszczały i śpiewały utwory razem z nim. „Rollercoaster” czy „Miliony Monet” to tylko niektóre z utworów, które można było usłyszeć. Impreza skończyła się późno w nocy, a o całość zamknął DVJ Rink ze swoimi teledyskami na żywo.

Wydarzenia na dużej scenie to nie wszystko. Na Placu 11 Pułku działo się jeszcze dużo innych imprez. Przede wszystkim po raz drugi wystartowała Kros.Kultura. Instytucje, stowarzyszenia, firmy oraz inne podmioty pokazały, co mają najlepszego. Niestety aura po raz kolejny starała się pokrzyżować plany. Najwytrwalsi pozostali prawie do końca i oferowali swoje produkty oraz usługi.

Kolejną atrakcją był Transgraniczny Festiwal Sztuki Ulicznej – Street Art. & Edu. Projekt ten był realizowany z pomocą partnerskiej Gminy Schwarzheide przy udziale środków Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (woj. Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. W ramach festiwalu wystąpili artyści uliczni, byli to tancerze, muzycy, cyrkowcy, plastycy itp. Grupa niemieckiej młodzieży, która specjalnie przyjechała na ten dzień, mogła wziąć udział w warsztatach poświęconych tym profesjom. Powstała kilkumetrowa plansza z graffiti nawiązującym do historii miasta. Każdy mógł spróbować swych sił w puszczaniu wielkich baniek mydlanych, czy skręcaniu baloników. Można było również wykonać swoją karykaturę czy zagrać na bębnach. Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe cukierki, buttonsy i smycze. Z pośród najbardziej zaangażowanych uczestników publiczność wybrała 3 najlepszych. Pamiątkowe statuetki otrzymała grupa z miasta Schwarzheide, grupa teatralna i grupa plastyczna.

Kolejny i zarazem ostatni dzień święta Krosna Odrzańskiego odbywał się na Zamku Piastowskim. Przyjechał patrol saperski oraz sekcja łucznicza z Klubu Wojskowego 5 Kresowego Batalionu Saperów. Biblioteka zorganizowała Bajkolandię, a dzieci mogły pojeździć w gokartach na parkingu. Sceną zawładnęły przedszkola i szkoły. Rodzice z kolei mocno dopingowali swoje dzieci podczas występów. Na sam koniec Burmistrz Marek Cebula wręczył nagrody w konkursie na domowe wino i nalewki oraz oficjalnie zamknął Dni Krosna Odrzańskiego, które odbywały się po raz ostatni… gdyż w następnym roku organizatorzy zapowiadają inną formę i nazwę uroczystości. Szczegóły już niebawem.

Organizatorzy: Urząd Miasta, Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek”, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, 5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim.

Sponsorzy: PGE Gubin Sp. z o.o.,  Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o.,  Fabryka Maszyn i Urządzeń Gastronomicznych Kromet Sp. z o.o.,  Galeria Handlowa Horex,  Bank BGŻ Oddział w Krośnie Odrzańskim,  Asysta Bis Sp. z o.o. Oddz. Krosno Odrzańskie,  PSS Społem Krosno Odrzańskie, SPAR Krosno Odrzańskie, Meblostyl,  Krosno – Metal Sp. z o.o.

Patronat medialny: Gazeta Lubuska www.gazetalubuska.pl, Gazeta Tygodniowa, Gazeta Wyborcza, TVP Gorzów Wielkopolski www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski , Radio Zachód.

Zapraszamy  także do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączone linki:

Dni Krosna Odrzańskiego – 25.o5.2013

Dni Krosna Odrzańskiego – 26.o5.2013

(fot. Stanisław Straszkiewicz, CAK “Zamek”)