20 sierpnia tego roku to data, która na długo zapisze się we wspomnieniach mieszkańców gminy Krosno Odrzańskie, a szczególnie zapamiętają tę datę mieszkańcy Nowego Raduszca – to właśnie tam odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne.

Obchody uroczystości dożynkowych rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 14:00. Rolnicy – i nie tylko – dziękowali za obfite plony. Następnie barwny korowód, prowadzony przez koźlarską kapelę ludową Kotkowiacy, przeszedł ulicami Nowego Raduszca. Po tradycyjnym ceremoniale dożynkowym, gdzie starościna Katarzyna Kuprynowicz i starosta Mirosław Szwed powitali zebranych gości chlebem, głos zabrali burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula, oraz sołtys Nowego Raduszca Adam Pacer. Kilka słów do zgromadzonych skierowała także Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, za pośrednictwem doradcy marszałka i przewodniczącego Rady Miejskiej – Radosława Sujaka.

dozynki-gminne-20-08-2016-133Następnie Kotkowiacy  dali fantastyczny koncert, gdzie niespotykany dźwięk kozła (ludowego instrumentu obrzędowego wykonanego z całej skóry koziej) przepięknie łączył się ze śpiewem, brzmieniem skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Po tym niezwykłym koncercie na scenę wkroczyły Lubuszanki z Cybinki – zespół śpiewaczy z repertuarem ludowym.

Następnie wystąpił chór z zaprzyjaźnionego z Krosnem Schwarzheide, umilając uczestnikom dożynek czas śpiewem tradycyjnych pieśni niemieckich.

Zaprezentował się także zespół śpiewaczy Kryniczeńka z Białkowa, kultywujący tradycje poleskie. Na scenie zaśpiewało także wyczekiwane przez wszystkich Nadodrze, krośnieński zespół śpiewaczy, oraz Perfectly – grupa wokalna z okazji dożynek przygotowała specjalny repertuar w folkowym stylu.

Sołectwa przygotowały wspaniałe wieńce dożynkowe: tradycyjne i nowoczesne, oraz kosze dożynkowe. Tradycyjnie, wszystkie dzieła będące połączeniem ludzkiej pracy i plonów, wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec i kosz dożynkowy.

Oto wyniki konkursu:

WIENIEC TRADYCYJNY 
I miejsce – Strumienno 
II miejsce – Nowy Raduszec 
III miejsce – Czarnowo 
IV miejsce – Radnica

WIENIEC WSPÓŁCZESNY 
I miejsce – Sarbia 
II miejsce – Łochowice 
III miejsce – Gostchorze 
IV miejsce – Szklarka Radnicka

KOSZ DOŻYNKOWY
I miejsce – Bielów
II miejsce – Osiecznica 
III miejsce – Sarbia 
IV miejsce – Gostchorze 
V miejsce – Wężyska 
VI miejsce – Stary Raduszec 
VII miejsce – Szklarka Radnicka

dozynki-gminne-20-08-2016-207Gratulujemy i dziękujemy za niezwykłe zaangażowanie w wykonanie koszy i wieńców.

Na terenie dożynek rozgrywał się także Turniej Sołectw, przygotowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Trzyosobowe drużyny stanęły przez szeregiem niełatwych zadań, dopingowane przez swoich współmieszkańców.

.

Oto wyniki turnieju:

I miejsce –  Strumienno
II miejsce – Nowy Raduszec
III miejsce –  Retno

IV miejsce –  Stary Raduszec
V miejsce – Sarbia
VI miejsce – Wężyska
VII miejsce – Czarnowo
VIII miejsce –Gostchorze.

Wszystkim drużynom należą się wielkie gratulacje.

Po zakończeniu turnieju, rozstrzygnięciu konkursu na wieńce i kosze, i wspaniałych koncertach przyszedł czas na świetną zabawę do późnych godzin nocnych. Imprezę taneczną poprowadził zespół Klezmer, rozgrzewając publiczność do tańca od pierwszej chwili na scenie.

dozynki-gminne-20-08-2016-068Ponadto podczas dożynek odbył się pokaz pieczenia chleba w tradycyjnym piecu. Stoisko z przepysznymi ciastami i innymi smakołykami przygotowali gospodarze dożynek – mieszkańcy Nowego Raduszca. Stoisko z pstrągiem w słoiku oraz rękodziełem wystawiły krośnieńskie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Można było również zjeść i wypić rozmaite smakołyki na stoiskach gastronomicznych, na dzieci czekała strefa zabaw i animacji z dmuchańcami, malowaniem twarzy i mnóstwem innych atrakcji. Wystawcy prezentowali również swoje rękodzieło, sprzedawali zabawki oraz miody wprost z pasieki.

Mieszkańcy Nowego Raduszca wykazali się świetną organizacją podczas przygotowania miejsca imprezy, a także wystroju miejscowości i wszelkich prac związanych z rozstawieniem i uprzątnięciem wszystkich, licznych, niezbędnych do realizacji Dożynek sprzętów, za co z całego serca podziękował im ze sceny sołtys Adam Pacer, i dziękuje także Dyrektor oraz cała ekipa CAK „Zamek”. DZIĘKUJEMY!

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia materiału nt. dożynek

przygotowanego przez krośnieńską telewizję.

 YouTube Preview Image