Trzynaste święto plonów wcale nie okazało się pechowe dla mieszkańców gminy Krosno Odrzańskie. Zabawa była przednia, a rolnicy mogą już być spokojni o swoje zbiory. Tym razem gospodarzem gminnych dożynek, które odbyły się 25 sierpnia była miejscowość Strumienno leżąca po lewobrzeżnej części Odry. Zgodnie z tradycją miejscowości w gminie Krosno Odrzańskie wymieniają się organizacją dożynek w zależności od prawo i lewobrzeżnego położenia wsi względem Odry.

Całość dożynek rozpoczęła msza św. celebrowana w miejscowym kościele. Następnie starosta i starościna dożynek – Mirosław Szwed i Dorota Adamowicz oraz gospodarz wioski sołtys Ewa Kobita zaprosili zebranych gości, wśród których znaleźli się Wicemarszałek Województwa Lubuskiego – Jacek Hoffmann, Starosta Krośnieński – Robert Pawłowski oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego – Marek Cebula do utworzenia uroczystego korowodu. W skład niego weszła Orkiestra Dęta z Grochowa, Starostowie dożynek, zaproszeni goście, reprezentanci okolicznych miejscowości z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi. Owe wieńce zostały również ocenione przez komisję konkursową, w skład której weszli poza wicemarszałkiem, Jerzy Szymczak oraz Małgorzata Opara. Komisja zdecydowała o następujących wynikach konkursu:

Kategoria wieniec dożynkowy:

I miejsce – Sołectwo Strumienno

II miejsce – Sołectwo Czarnowo

II miejsce – Sołectwo Gostchorze (forma nowoczesna)

III miejsce – Sołectwo Sarbia

IV miejsce – Sołectwo Wężyska

V miejsce – Sołectwo Nowy Raduszec

VI miejsce – Sołectwo Szklarka Radnicka

Kategoria kosz dożynkowy:

I miejsce – Stowarzyszenie Sołtysów Krosno Odrzańskie

II miejsce – Sołectwo Brzózka

III miejsce – Sołectwo Radnica

IV miejsce – Sołectwo Szklarka Radnicka

Ponadto Rada Artystyczna przyznała nagrodę specjalną za wybitne walory artystyczne Sołectwu Nowy Raduszec.

Impreza prowadzona była przez Tomasza Siemińskiego – dyrektora CAK “Zamek” i Paulinę Downar – instruktora ds. przedsięwzięć historycznych. Na scenie pojawiali się coraz to nowi goście. Nie mogło zabraknąć również dobrej muzyki. Wspaniałe koncerty dały Gubińskie Łużyczanki, Zespół Nadodrze, Modry Len, Duet Siostry oraz Kapela Bajer. Nie zabrakło również dziecięcych i młodzieżowych rytmów. Publikę rozbawiła najpierw grupa Jadwiżanki ze swoimi piosenkami i pokazem Hula Hoop, następnie sentymentalnie i rozrywkowo porwała na parkiet Anna Szklarz, aby później zrobić miejsce dla Sióstr Fichtel. Sporo dziewcząt szalało również przy koncercie poznańskich chłopców z ekipy The Biscuit. Całość wieńczyły występy Katarzyny Kolczyńskiej.

W tak zwanym międzyczasie został rozegrany Turniej Sołectw. Konkurencje przygotowywane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji cieszyły się sporym zainteresowaniem. Najlepsza okazała się drużyna z Czarnowa.

Zwieńczeniem dożynek był koncert zespołu Bodzio Dance, który przez ponad godzinę bawił publikę. Impreza trwała prawie do godziny 2:00 w nocy, a muzyczne uniesienia zapewnił DJ Immortal.

Organizatorem Gminnych Dożynek w Strumiennie był Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim przy wsparciu Rady Sołeckiej wsi Strumienno, Centrum Artystyczno-Kulturalnego “Zamek” oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot. CAK Zamek)