„Plon, niesiemy plon w gospodarza dom”, ta ludowa przyśpiewka po raz kolejny zabrzmiała w gminie Krosno Odrzańskie. W sobotę 24 sierpnia 2013 r. odbył się Transgraniczny Dzień Plonów czyli Dożynki Gminne w Szklarce Radnickiej 2013. Niezwykła atmosfera święta plonów została w tym roku okraszona przyjazdem delegacji niemieckich Schwarzheide i Coswig oraz węgierskiego Karcag. Impreza trwała prawie cały dzień, a zakończyła się tradycyjną biesiadą dożynkową.

Przyznanie organizacji imprezy sołectwu Szklarka Radnicka okazało się być strzałem w dziesiątkę. Wieś, która nie ma zbyt wielkich tradycji rolnych stanęła na wysokości zadania. Wrażenie robiło przystrojenie miejscowości w tradycyjne słomiane chochoły, które pojawiły się przy drogach. „Nie należy zapominać, że w małych miejscowościach takich jak Szklarka Radnicka, również mieszkają wspaniali ludzie, z których gmina Krosno Odrzańskie może być dumna. Chciałbym pogratulować im oraz Pani Sołtys Marcie Małysz organizacji Transgranicznego Dnia Plonów.” – mówił Burmistrz Marek Cebula.

Uroczystość rozpoczęła polowa msza św. celebrowana przez ks. Jerzego Krauze, proboszcza Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Radnicy. Następnie odbył się tradycyjny korowód dożynkowy z udziałem starostów dożynek Barbary Zielińskiej oraz Ryszarda Maćkowiaka, a także Orkiestry Dętej „Zastal” oraz przedstawicieli miejscowości wiejskich z terenu całej gminy niosących wieńce dożynkowe a także specjalnie kosze, które wzięły udział w dorocznym konkursie.

W ramach konkursu na najpiękniejszy wieniec i kosz dożynkowy Gminy Krosno Odrzańskie, komisja konkursowa w składzie Małgorzata Opara, Szilvia Kovács (Burmistrz Karcag) oraz Jerzy Szymczak przyznała następujące miejsca:

w kategorii: wieniec dożynkowy – tradycyjny

Sołectwo Strumienno – I miejsce

Sołectwo Nowy Raduszec – II miejsce

Sołectwo Czarnowo – III miejsce

Sołectwo Sarbia – IV miejsce

Sołectwo Radnica – V miejsce

w kategorii:  kosz dożynkowy

Sołectwo Łochowice – I miejsce

Gminne Koło Stowarzyszenia Sołtysów Krosno Odrzańskie – II miejsce

Sołectwo Sarbia Sołectwo Gostchorze, Sołectwo Szklarka Radnicka – III Miejsce

w kategorii: wieniec dożynkowy – współczesny

Sołectwo Gostchorze – I miejsce

Sołectwo Szklarka Radnicka – II miejsce

Przyznano również nagrodę specjalną miastu partnerskiemu Schwarzheide.

Z kolei Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował Wielobój Sołectw. Te sportowo-rekreacyjne zawody zawsze cieszyły się dużą popularnością i nie inaczej było tym razem. W takich konkurencjach jak „lanie wody”, „dojenie kozy” czy „chłopska ręka”, najlepsze okazało się sołectwo Szklarka Radnicka przed Czarnowem i Strumiennem.

Jako, że Dożynki Gminne to także muzyka, na scenie nie zabrakło ciekawych występów i pozytywnej energii. Gminną młodzież reprezentowały szkoły z Radnicy oraz Wężysk. Na scenie zaprezentowały się również zespoły śpiewacze Nadodrze, Wiwat oraz Lubuszanki. Z całą pewnością dużą uwagę przykuł występ niemieckiego chóru Männergesangsverein 1846 Ruhland e. V., który koncertował między innymi w USA, Belgii, Włoszech, a także zdobywał laury na ogólno niemieckich konkursach.

Kiedy zaczęło się robić ciemno, mieszkańców porwał do tańca miejscowy muzyk Jerzy Dworak oraz kapela Bez Kitu. Koncert wieczoru dała cygańska grupa Vanessa i Sorba, która wprawiła mieszkańców w iście romski klimat biesiady. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych i tylko, że następne Dożynki dopiero za rok.

Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Organizatorzy:
Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim
Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Sołectwo Szklarka Radnicka

Patronat Honorowy:
Lubuskie Warte Zachodu
Marszałek Województwa Lubuskiego
Elżbieta Polak

Patronaty medialne:
Radio Zachód
Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl
Gazeta Tygodniowa

Opieka medialna:
TVP Gorzów Wielkopolski, www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski

Partner Zagraniczny
Miasto Schwarzheide

 

DSC_0102 DSC_0167 DSC_0168 DSC_0169 DSC_0170 DSC_0190 DSC_0194