Europejska Noc Muzeów już za nami. W piątek, 16 maja 2014 r. bezpłatnie można było zwiedzić średniowieczny Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim. Tym razem Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” zorganizowało tematyczną imprezę – Filmową Noc Muzeów. Wystawy, jak i część artystyczna dotyczyła filmu, kina i bajek.

W salach zamkowych można było zobaczyć wystawę Polski plakat filmowy oraz Historia kina. Szymon Teluk poprowadził również warsztaty komiksu, w których chętnie wzięli udział młodzi krośnianie.

Na zamkowej scenie jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie Odrzańskim. Utwory z bajek np. „Pocahontas”, „Zaplątani”, „Król lew” zaśpiewała grupa wokalna Perfectly, która działa przy CAK „Zamek”.

Dla najmłodszych została wyświetlona Dobranocka na dużym ekranie. Klasyka animacji prosto z Bielska-Białej: Bolek i Lolek oraz Reksio, czyli popularne bajki dla każdego pokolenia.
Podczas Nocy Muzeów wyswietliliśmy również kronikę filmową udostępnioną przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. W ich zbiorach znajduje się ponad 100 tys. Filmów, w tym 2 z Krosna Odrzańskiego. Widzowie mogli zobaczyć dążenie do wzmocnienia gospodarczego terenów odzyskanych oraz występy na barce docierające do ludności mieszkającej nad Odrą.

Część rozrywkową zapewniła muzyka filmowa w wykonaniu Bachus Classic Orchestra. W skład Bachus Classic Orchestra wchodzili Krzysztof Orszulik – kontrabas, Iwona Wasiak – skrzypce, Katarzyna Tumińska – altówka, Alicja Kwiatkowska – skrzypce oraz Agnieszka Orszulik – wiolonczela. Program o nazwie „Upiór w zamku” to prezentacja najbardziej znanych motywów muzyki filmowej wzbogacony o ciekawostki i wspomnienia dotyczące tej tematyki, a prezentowane przez pana Krzysztofa Orszulika.

Na zakończenie Filmowej Nocy Muzeów został wyświetlony film ,,Chce się żyć”. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, który urzekł publiczność na tyle, by w jego oglądaniu nie przeszkodził nawet padający około północy deszcz.

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Gorzów Wielkopolski, www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski, Radio Zachód, Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl  oraz Gazeta Tygodniowa.

noc-muzeow-16-05-2014-06 noc-muzeow-16-05-2014-29 noc-muzeow-16-05-2014-31 noc-muzeow-16-05-2014-40 noc-muzeow-16-05-2014-41

noc-muzeow-16-05-2014-46