IX edycja Festiwalu Jadwigensis przeszła już do historii, jednak z pewnością jeszcze na długo zapadnie w pamięci. Wszystko za sprawą muzycznej uczty, zaserwowanej w kilku odsłonach. Ogromna różnorodność to już znak rozpoznawczy tego szlagierowego wydarzenia, bowiem muzyka niejedno ma imię. Festiwal Jadwigensis 2015 to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczne, które posiada swoją renomę i wierną publiczność. Od wielu lat wysoki poziom zapewnia współpraca z Fundacją ARS ACTIVA państwa Ewy i Mariusza Monczak. Głównym punktem przedsięwzięcia jest cykl koncertów muzyki klasycznej z udziałem wysokiej klasy artystów prezentujących utwory największych wirtuozów gatunku.

Do tej pory w Krośnie Odrzańskim wystąpiły takie gwiazdy jak: Stanisław Drzewiecki, Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Agnieszki Duczmal, Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu, Konstanty Andrzej Kulka czy Małgorzata Zalewska.

Jadwigensis 2015 21Podczas IX edycji Jadwigensis również nie brakowało wybitnych artystów oraz przedsięwzięć kulturalnych. Pierwszego dnia mogliśmy usłyszeć Zespół Muzyki Dawnej Flores Rosarium, który zaprezentował śpiewy świętej Hildegardy z Bingen. Był to niezwykle klimatyczny występ, który oczarował publiczność zgromadzoną w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Miejsce doskonale korespondowało z magicznymi dźwiękami, jakie zaprezentował nam tego dnia zespół.

Jadwigensis 2015 16W piątek niezwykle popularną w ostatnim czasie twórczość Anny German przypomniał specjalnie na tę okazję przygotowany recital. Tym razem miejscem spotkania był Zamek Piastowski. Natalia Ostrowska podczas swojego kameralnego występu wykonała najpiękniejsze utwory tej jednej z największych polskich piosenkarek i kompozytorek XX w. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, dlatego weekend zapowiadał się jako prawdziwa kulminacja muzycznych doznań. I tak też się stało.

Jadwigensis 2015 5

W sobotę muzyka ponownie rozbrzmiewały w kościelnych murach.  A były to nuty ze wszech miar wyjątkowe. Koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon zaprezentował koncert zatytułowany „Od Bacha do Piazzolli”. Laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego dosłownie porwała zgromadzoną publiczność, czarując swą wirtuozerią i niezwykłą wrażliwością. Najlepszą recenzją występu były owacje na stojąco oraz prośby o kolejne bisy.

Niedziela to koncert kolejnej gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu. W Hali Sportowo-Widowiskowej wraz z zespołem Imię Jego 44 i chórkiem zaprezentowała się prawdziwa legenda polskiej sceny muzycznej, wokalista, poeta i aktor – Stan Borys. Jego słynny utwór „Jaskółka” to jeden z największych pokoleniowych hymnów, który z całą swą mocą zabrzmiał jako jeden z wielu hitów tego wieczoru. Nie zabrakło także wielu innych znanych kompozycji, wszystkie zaś zostały okraszone opowieściami artysty. Tegoroczna odsłona Festiwalu Jadwigensis ponownie udowodniła, że muzyka jest dziedziną ponadczasową, łączącą nie tylko ludzi w różnym wieku, o odmiennych poglądach czy gustach, ale także sprawdzającą się w każdym miejscu i czasie. Różnorodność, z której słynie wydarzenie, sprawiła, że IX edycja okazała się niezwykłą i wartą zapamiętania muzyczną ucztą.

Źródło: www.krosnoodrzanskie.pl