Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza do zwiedzania nowej wystawy pt. „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego- krajobraz kulturowy w centrum Europy”.

Wystawa jest efektem projektu badawczego Uniwersytetu Zielonogórskiego i Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg.

W wyniku rozszerzenia Unii Europejskiej w kierunku wschodnim, Europa stała się nie tylko większa, ale zaczęła przypominać sobie ponownie o swoich wspólnych korzeniach. Autorzy projektu chcieli ukazać wspólne dziedzictwo tego polsko-niemieckiego regionu oraz zaprezentować go przy pomocy przewodników historyczno-turystycznych. Kierownikiem merytorycznym projektu z ramienia UZ jest prof. Leszek Belzyt.

Wystawa podróżuje po obszarze, na którym zostały dokonane badania. Najpierw prezentowana była w pięciu miastach Dolnych Łużyc po stronie niemieckiej, a od stycznia można ją oglądać w różnych miastach województwa lubuskiego. W Krośnie Odrzańskim będzie dostępna od 5 lutego do połowy lutego br.

Podczas wernisażu było można otrzymać bezpłatny przewodnik historyczno-turystyczny po Dolnych Łużycach oraz południowej części województwa lubuskiego. Publikacja ta jest z jednej strony przewodnikiem turystycznym, zawierającym zestaw tras wycieczkowych po regionie, z drugiej – lekturą o historii krajobrazu kulturowego regionu. Powstał on aby na bazie wiedzy historycznej spojrzeć w nowy, pogłębiony sposób na dobrze i mniej znane ciekawostki turystyczne i inne obiekty regionu. Czytelnik może „przekartkować” książę, nie wychodząc wcale w teren i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a wtedy lektura może „wygna go w teren”.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 5 lutego o godz. 17.00 w kaplicy Zamku Piastowskiego przy ul. Szkolnej 1, w Krośnie Odrzańskim.

Wernisaz-Dolne-Luzyce-05.02.2015-09 Wernisaz-Dolne-Luzyce-05.02.2015-10 Wernisaz-Dolne-Luzyce-05.02.2015-11 Wernisaz-Dolne-Luzyce-05.02.2015-15 Wernisaz-Dolne-Luzyce-05.02.2015-16