W minioną sobotę odbyły się Dożynki Gminne w ramach projektu „Transgraniczne tradycje ludowe – święto żniw”. Projekt ten został zrealizowany przez Centrum Artystyczno-kulturalne „Zamek” przy współpracy z miastem Schwarzheide.

W ramach projektu odbyło się polsko-niemieckie spotkanie w Osiecznicy w dniu 29 sierpnia 2015 r. Podczas tego spotkania odbyło się sześć bloków tematycznych, które nawiązywały do kultury, sztuki ludowej. Projekt rozpoczął korowód dożynkowy. Wzięli w nim udział polscy i niemieccy partnerzy projektu, zaproszeni goście, mieszkańcy pogranicza polsko-niemieckiego, turyści itp. Korowód przeszedł ulicami Osiecznicy. Podczas korowodu prezentowaliśmy wieńce dożynkowe, elementy charakterystyczne dla danych regionów, stroje itp.

Dozynki2015  346W ramach projektu odbyły się warsztaty żniwiarskie. Przygotowaliśmy miejsce, w którym odbyła się prezentacja zboża oraz zostało omówione ich zastosowanie. Przeprowadziliśmy warsztaty dotyczące zdobienia wieńców dożynkowych, plecenia zbóż, a także zaprezentowaliśmy inne płody rolne, którymi można zdobić wieńce, np. zioła, kwiaty.

Ponadto przygotowaliśmy wystawę „Na ludowo”. W ramach tej wystawy zaprezentowaliśmy charakterystyczne dla danych regionów stroje ludowe oraz urządzenia rolnicze wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Na wystawie znalazły się naczynia gliniane, kosa, sierp, wiadra, magiel itp.

Ważnym punktem programu była wystawa i konkurs wieńców dożynkowych. W konkursie i wystawie wzięły udział prace z sołectw Gminy Krosno Odrzańskie oraz Schwarzheide. Prace te zostały przydzielone do trzech kategorii tematycznych – wieniec tradycyjny, wieniec współczesny i kosz dożynkowy. Wieńce, które brały udział w konkursie oceniało jury złożone z przedstawicieli ze strony polskiej – Jerzy Szymczak, Janina Pawlik oraz Piotr Zatwarnicki oraz z przedstawicieli ze strony niemieckiej – Doris Lemztze. Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca:

w kategorii wieniec tradycyjny

I – Osiecznica
II – Nowy Raduszec
III – Czarnowo
IV – Wężyska
V – Stary Raduszec

Dozynki2015  258
w kategorii wieniec współczesny

I – Sarbia
II – Gostchorze
III – Szklarka Radnicka

Dozynki2015  270

w kategorii kosz dożynkowy:

I – Sarbia
II – Bielów
III – Gostchorze
IV – Szklarka Radnicka
V – Polski Związek Działkowców ROD im. 100-lecia Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim

Dozynki2015  268

W ramach konkursu przedstawiciele zwycięskich prac otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy oraz nagrody finansowe. Jury przyznało również 1 wyróżnienie specjalne (Schwarzheide).

Niewątpliwą atrakcją projektu było stoisko promocyjno-degustacyjne „Jadło i napitki ludowe”. W ramach projektu przygotowaliśmy stoisko, na którym znalazły się specjały kuchni tradycyjnej z Polski i Niemiec. Wśród ludowych potraw charakterystycznych dla polskiego regionu były m.in. chleb ze smalcem, sałatka jarzynowa, kompot wieloowocowy itp., zaś wśród niemieckich Kartofelsalat, paluchy drożdżowe, precle, ciemne piwo bezalkoholowe itp. Potrawy te były przeznaczone do bezpłatnej degustacji wśród uczestników projektu.

Podczas projektu nie zabrakło działań artystycznych. W ramach strefy artystycznej odbyły się warsztaty tańców i przyśpiewek ludowych. Uczestnicy warsztatów otrzymali śpiewniki oraz elementy strojów ludowych i zapoznali się z muzyką, pieśniami i tańcami z Polski i Niemiec.

Dozynki2015  353Mieszkańcy, którzy przybyli na imprezę na pewno nie mogli narzekać na brak propozycji muzycznych. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły Nadodrze, Nietkowianki oraz zespoły ludowe z Węgier, Niemiec i Polski. Ciekawym punktem strefy artystycznej był również występ w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Wschowy oraz Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

Gwiazdą wieczoru był zespół folk-rockowy z Jastrzębia Zdroju – REDLIN. Zawodowi muzycy i oryginalne stroje czynią z występów Redlinu prawdziwy folkowy show zagrany w formie pop-rockowej. Grają z prawdziwą radością i tę radość podają dalej. Natomiast biesiadę dożynkową do wczesnych godzin porannych poprowadził zespół muzyczny – RYTM z Gubina.Ciekawą propozycję mięliśmy również do osób, które chciały sprawdzić się w zmaganiach sportowych. Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalny Turniej Sołectw.

Sponsorzy:

Nadleśnictwo Krosno z/s w Osiecznicy
Nadleśnictwo Bytnica
Gospodarstwo Rybackie „Karp” w Osiecznicy
BAU OPTIMUM Sp. z o.o. w Gostchorzu

Podmiot wspierający:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Lubuski Oddział Regionalny w Zielonej Górze

Patronat medialny:
Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl
Naszemiasto.pl, www.naszemiasto.pl
Gazeta Tygodniowa, www.tygodniowa.pl
Gazeta Wyborcza, www.wyborcza.pl
TVP Gorzów Wlkp.,www.tvp.pl

10lat

Organizatorzy Dożynek Gminnych:

Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”

Ośrodek Sportu i Rekreacji

Gmina Krosno Odrzańskie

Rada Sołecka wsi Osiecznica

loga-projekt