Postęp technologiczny jest czasem tak duży, że aż trudno go zobaczyć. Tym razem było zupełnie inaczej. Z okazji wyłączenia telewizji analogowej i przejścia na nowoczesną naziemną telewizję cyfrową, w Krośnie Odrzańskim rozstawiło się Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe pod egidą TVP Gorzów. Niby listopad, ale specjalnie na tę okazję parking przed Zamkiem Piastowskim w Krośnie Odrzańskim w dniu 13 listopada zalany został pięknym słońcem. Pracownicy telewizji rozstawili swoje namioty, reklamy oraz wozy transmisyjne. Cyfrowe Miasteczko miało mieć w końcu wejścia na żywo w telewizji.

Na mieszkańców czekała tego dnia moc atrakcji. Poza stoiskami TVP, na których można było dowiedzieć się wszystkiego na temat sygnału cyfrowego, zmiany telewizorów, anten i dekoderów, były również stoiska Poczty Polskiej, UKE, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz krośnieńskich rycerzy. Każdy mógł poza tym zajrzeć do wozów transmisyjnych i zapytać dziennikarzy o ich pracę. Mieszkańcy zostali ponadto poczęstowani specjalnym tortem cyfryzacyjnym przygotowanym przez cukiernię „Stenia”.

Przez cały dzień można było się również zapoznać z lokalną twórczością artystyczną. Od godz. 13.00 na scenie pojawiali się nasi młodzi twórcy. Pierwsze na scenę wyszły przedszkolaki, prezentując tańce, wiersze oraz śpiewy. Duża w tym zasługa opiekunek z Przedszkoli nr 2, nr 3 oraz nr 4. Następnie w nastrój piosenek ze starego kina wprowadziły nas Warsztaty Terapii Zajęciowej pod opieką Pani Beaty Ciechanowicz. Po tym występie przyszedł czas na prezentację krośnieńskich szkół. Na scenie pojawił się kabaret z SP1 z programem „Migawki zza szkolnej ławki”, następnie rozgrzały publikę Jadwiżanki i grupa Hula Hoop ze Szkoły w Wężyskach. Wiersze Brzechwy przedstawiła grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 2, natomiast krośnieńska „trójka” rozkręciła imprezę z zawsze gotowym do pracy i zabawy zespołem Gamma. Po swoich występach dzieci były częstowane „watą cyfryzacyjną” do złudzenia przypominającą tę cukrową. Jednak do końca dnia było jeszcze sporo czasu. Gimnazjum oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przygotował występy swoich solistów i zespołów. Warto wspomnieć nie tylko świetnie wykonane „Takie Tango” z repertuaru Budki Suflera (Gimnazjum), ale także wykonany na skrzypcach motyw z „Piratów z Karaibów” Hansa Zimmera (ZSP). Taneczne podboje rozpoczął Krzysztof Wieczorek, lokalny tancerz break dance. Po raz pierwszy na scenie zaprezentowała się grupa prowadzona przez Katarzynę Kolczyńską. Ci młodzi twórcy mają za sobą raptem 1,5 miesiąca ćwiczeń, a nie problemów, żeby wystąpić przed większą publicznością. Mateusz, Klaudia i Julita wykonały znane przeboje z list radiowych. W nastrojowy wieczór wprawiła nas również Anna Szklarz z Wężysk, której głos wspaniale brzmiał w otoczeniu Zamku Piastowskiego. Chwilę później wejście na żywo w TVP otworzyła grupa Etna pod kierownictwem Sylwii Szostak. Na sam koniec pozostałą publiczność rozerwały zespoły Lejdis oraz Jared.

Parę minut po 18.00 miasteczko skończyło swoją działalność, a dziennikarze i pracownicy TVP obiecali, że zapewne jeszcze nie raz do nas wrócą z inną imprezą. Całość została zorganizowana przez TVP Gorzów, Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” oraz Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z imprezy. Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2012

(fot. CAK “Zamek” i Michał Ciesielczyk)