Kolejny raz odżyła muzyka w murach Kościoła św. Jadwigi oraz Zamku Piastowskiego. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Jadwigensis, który odbył się w dniach 5 – 8 września 2013 r. w Krośnie Odrzańskim. Program był ciekawy i zróżnicowany. Wszyscy sympatycy muzyki dawnej oraz współczesnej mogli znaleźć coś dla siebie.
Jak wspominał Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula „Krośnieńskie, festiwalowe „dziecko” z roku na rok staje się bardziej dojrzałe. Koncert inauguracyjny rozpoczął się punktualnie o godz. 19.00 5 września w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Kwartet Delos wraz z gościem specjalnym – znanym aktorem Jerzym Zelnikiem zaprezentowali program pt. „Czas wojny i pokoju – oto jest Polska”. W programie znalazły się utwory F. Chopina, St. Moniuszki oraz przede wszystkim M. Góreckiego. Z kolei Jerzy Zelnik, znany z wielu ról patriotycznych oraz odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, recytował słynne wiersze W. Broniewskiego, a także J. Przybosia, A. Zwierzyńskiego oraz Z. Herberta. Organizatorzy zadbali również o specjalne oświetlenie wnętrza kościoła. Ściany mieniły się w fiolecie, a twarze artystów oświetlały dziesiątki świec. Koncert Inauguracyjny zebrał również sporą publiczność, wypełniając wszystkie kościelne ławy.
Pierwszy koncert na Zamku Piastowskim to nieco lżejsza uczta dla uszu. Trio Grzegorza Frankowskiego zabrało nas w podróż po Ameryce Południowej prezentując najwspanialsze standardy tanga argentyńskiego. Trzyosobowy zespół grający na bandoneonie, fortepianie oraz kontrabasie przedstawił utwory A. Piazzolla, W. Szpilmana czy M. Rodrgueza. Całą ideą tria był powrót do źródeł tanga, gdzie muzyka i taniec były nierozerwalnie związane i wzajemnie się inspirowały. Frankowski co kilka utworów przedstawiał historię danego utworu oraz zabawiał publikę ciekawymi anegdotami rodem z Argentyny.
Jednym z ważniejszych koncertów całego festiwalu był występ chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses, który przyjechał po kierunkiem dyrygenta Piotra Karpety. Kościół św. Jadwigi wypełnił się wspaniałymi utworami religijnymi oraz muzyką średniowieczną oraz współczesną. Artyści którzy mają w swoim repertuarze ponad 800 pozycji oraz 2500 zagranych koncertów zaprezentowali własne wykonania utworów G. Gorczyckiego, J. Różyckiego czy Th. Stoltzera. Nie zabrakło również Passereaua oraz Wacława z Szamotuł. Występ trwał ponad godzinę a publiczność na stojąco podziękowała artystom za występ.
Koncert wieńczący zapowiadał się jak swoista wisienka na torcie. Nastrojowy występ Anity Lipnickiej i Johna Portera został jednak przełożony na 22 września ze względu na chorobę Artysty. Krośnianie mieli okazję sami zobaczyć w jakiej kondycji jest John oglądając specjalnie nagrany filmik z przeprosinami. Organizatorzy chcąc niejako wynagrodzić mieszkańcom przełożenie koncertu zdecydowali się na bonusowy występ zespołu Celtic Ensamble, który został stworzony przez M. Monczaka. Wykonuje on klasyczne opracowania tematów i utworów z kręgu kultury celtyckiej od Irlandii, Szkocji po Walię i Brytanię. Jednym z wydarzeń tego koncertu był występ Johanny Krumin – solistki specjalizującej się w repertuarze operowym i oratoryjnym. Często występującej na deskach berlińskich teatrów muzycznych.
Organizatorami VII Festiwalu Jadwigensis był Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim, Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim, Fundacja ARS ACTIVA oraz Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia sponsorów PGE Gubin Sp. Z.o.o. oraz patronatów medialnych TVP Gorzów Wielkopolski, Radia Zachód, Gazety Wyborczej, Gazety Lubuskiej, Gazety Tygodniowej, GOŚCIA Niedzielnego oraz SpaceIN.pl.