Tegoroczny długi majowy weekend już za nami. W Krośnie Odrzańskim obfitował on w mnóstwo ciekawych wydarzeń.

Majówkę zaczęliśmy już 30 kwietnia piknikiem w krośnieńskim Parku Tysiąclecia, który ponownie odbył się pod hasłem „Majówka nad Odrą”.

Piknik zaczął się o godzinie 14:00, kiedy to pod sceną odbyły się pokazy Zumby – grupa pani Katarzyny Lech i Cross Fit prezentowany przez grupę pana Dawida Borodo. Równocześnie trwały konkurencje sportowe przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji: dzieci pokonywały tor przeszkód na rowerach. Dla najmłodszych przygotowano także dmuchańce, trampoliny i ściankę wspinaczkową.

Majowka-30.04.2016-20Podczas pikniku można było odwiedzić rozmaite stoiska: stoisko Biblioteki Miejskiej, gdzie trwał kiermasz „Książka za złotówkę”, oraz warsztaty dla dzieci – „zabawy z Tutkami”. Obok tworzono kotyliony w barwach narodowych.  Dzień 30 kwietnia był także pierwszym dniem sprzedaży pocztówek biorących udział w rybobraniowej loterii.

Nie zabrakło tez stoiska z pamiątkami krośnieńskimi oraz promującymi Zamek Piastowski. Ponadto, na stoisku projektu „Podziel się kulturą”, mieszkańcy tworzyli mapę ulubionych miejsc  w Krośnie Odrzańskim, oraz dowiadywali się na czym polega projekt, w którym można uzyskać do 7 tys. złotych na realizację swojej inicjatywy kulturalnej. Projekt finansuje Narodowe Centrum Kultury.

W alejkach można było  napotkać tabliczki informujące o wydarzeniach związanych ze Świętem Konstytucji  i okolicznymi świętami majowymi, tworzące Biało-Czerwoną Ścieżkę Edukacyjną. Przemierzając ścieżkę rozwiązywano krzyżówkę, w której nagrodą był … majówkowy grill i worek węgla drzewnego. W parku stanęły również stoiska ze smakołykami i zimnymi napojami.

Majowka-30.04.2016-13Ponadto Warsztaty Terapii Zajęciowej poprowadziły cieszące się olbrzymim zainteresowaniem warsztaty piekarskie z  własnoręcznego przygotowywania różnorodnych bułeczek z nadzieniem.

Na trawie w pobliżu trwały zabawy dla dzieci z grupą animacyjną: malowanie twarzy, robienie baniek mydlanych w rozmiarze XXL, warsztaty baloniarskie i zabawy z klaunem. Klaun Wesołek zaprezentował także fantastyczny pokaz na scenie, który na piknik przyciągnął wielu młodych i nieco starszych mieszkańców.

Po części skierowanej do najmłodszych, na majówkową scenę wkroczyły grupy wokalne działające przy Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek”: debiutujący zespól wokalny CAK Singers, grupa Perfectly, duet: Natalia Olszyna i Artur Kozakiewicz oraz zespół śpiewaczy Nadodrze.

Majowka-30.04.2016-41O godzinie 18:30 Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula wraz z dyrektorem CAK Tomaszem Miechowiczem rozlosowali nagrodę – grill – za przebycie ścieżki edukacyjnej. Zaraz potem rozpoczęło się bicie rekordu Krosna Odrzańskiego w długości polskiej flagi, zakończone absolutnym sukcesem:  196 m 21 cm. Po tym wspaniałym wyczynie na scenę wkroczyła gwiazda wieczoru: zespół Białe Kruki, który rozkołysał krośnieńską publiczność świetnie wykonanymi piosenkami w rytmach bluesa i rock’n’rolla. Po koncercie była też okazja do tańca. Potańcówkę poprowadził zespół Afther Party.

1. maja odbyła się impreza w skate parku przy Hali Sportowo-Widowiskowej pod hasłem „Skejtowisko”. Impreza obfitowała w szereg atrakcji: miały miejsce pokazy skateboardowe, rowerowe oraz footballowe. Wystąpili także bardzo obiecujący lokalni wykonawcy z nurtu muzyki hip hop: Dominik „Wasyl” Złotniak, oraz Krystian Krakowski. Część taneczną stanowiłyspektakularne występy tancerzy ze Studia tańca nowowczesnego ETNA, natomiast pokazy tańca C-walk zapewnił Emil Szubert.

Skejtowisko-01.05.2016-02 Skejtowisko-01.05.2016-03 Skejtowisko-01.05.2016-04

2. maja na placu 11. Pułku wyemitowano film w reżyserii Woody’ego Allena pt. „O północy w Paryżu”. Mimo wieczornego chłodu, spora grupa Krośnian przybyła, by zobaczyć produkcję.

3. maja – rocznica uchwalenia konstytucji. Na mszy z honorową asystą wojskową 5 Kresowego Batalionu Saperów oraz na uroczystościach patriotycznych zakończonych salwą honorową, które miały miejsce na placu św. Jadwigi Śląskiej pod pomnikiem Powrotu Środkowego Nadodrza do Macierzy zebrała się duża grupa mieszkańców, chcących oddać hołd twórcom konstytucji oraz obrońcom polskiej państwowości. Burmistrz Marek Cebula podczas swego przemówienia zaszczepił w zebranych refleksję na temat własnego patriotyzmu.

Obchody-03.05.2016-02 Obchody-03.05.2016-06 Obchody-03.05.2016-12

Równolegle do imprez organizowanych przez CAK podczas majowego weekendu, odbyło się wiele innych atrakcyjnych wydarzeń, które zapewnił Ośrodek Sportu i Rekreacji (Piłkarki Turniej Orlików i Żaków, Majowy Test Coopera), natomiast PTTK zainaugurowało sezon rowerowy dwoma rajdami rowerowymi.

Majowy weekend w Krośnie Odrzańskim obfitował w mnóstwo atrakcji, cieszących się dużym powodzeniem. A to dopiero początek sezonu plenerowego! Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”.

Majowka-30.04.2016-42 Majowka-30.04.2016-13 Majowka-30.04.2016-14 Majowka-30.04.2016-23 Majowka-30.04.2016-33 Majowka-30.04.2016-34 Majowka-30.04.2016-35 Majowka-30.04.2016-39  Majowka-30.04.2016-43