Kilkudziesięciu odtwórców historycznych i wystawców, turniej bojowy i łucznicy, jarmark kasztelański, a przede wszystkim imponujące starcia bractw rycerskich, oklaskiwane przez mieszkańców, turystów i przybyłych gości. VI Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej przeszedł już do historii, ale z pewnością jeszcze na długo zapadnie w pamięci.

W dniach 5 i 6 września Zamek Piastowski ponownie stał się kolebką kultury rycerskiej, a uczestnicy wydarzenia mogli się przenieść do czasów Henryka Brodatego i Jadwigi Śląskiej. Księżną, w którą wcieliła się Paulina Downar, instruktor ds. przedsięwzięć historycznych CAK „Zamek”, bardzo cieszy fakt, że Turniej ma już stałe miejsce w gminnym kalendarzu. – To ogromny powód do dumy i radości, że organizowane przez nas wydarzenie każdego roku cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Bractwa rycerskie, wystawcy oraz odtwórcy historyczni uczestniczący w Turnieju to już nasi przyjaciele. Zawsze chętnie wracają do Krosna Odrzańskiego i podkreślają świetną atmosferę, jaka tu panuje – zapewnia Paulina Downar. – Każdy szanujący się Turniej musi mieć także publiczność, która wspiera rycerzy w ich zmaganiach. A tej nigdy nie brakowało – dodaje. I rzeczywiście, tegoroczna edycja ponownie cieszyła się dużą frekwencją, a podczas weekendu Krosno Odrzańskie odwiedzili nie tylko mieszkańcy z terenu całego województwa lubuskiego, ale także z okolic Poznania czy Łodzi. Uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat Turnieju oraz podkreślali świetną organizację. – To zasługa wszystkich pracowników Centrum Artystyczno-Kulturalnego. Dzięki ich staraniom na przestrzeni ostatnich lat możemy się dziś cieszyć wydarzeniem, które nie tylko gwarantuje pasjonującą podróż w czasie, ale także charakteryzuje się ciepłą, rodzinną atmosferą. Odwiedzają nas rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, przekrój pokoleniowy jest bardzo szeroki – podkreśla Tomasz Miechowicz, dyrektor CAK „Zamek”.

Imprezę tradycyjnie zainaugurował korowód, po czym burmistrz Marek Cebula przekazał klucze do bram miasta. Kolejne godziny to już ogrom atrakcji, bez których żaden turniej rycerski nie mógłby się obyć. Nie zabrakło pokazów rycerskich, dawnych tańców, gier i zabaw oraz walk Berserkerów.

Turniej2015 20Niewątpliwą gratką był także Ogólnopolski Turniej Łuczniczy Dziennikarzy Polskiego Radia „O Złotą Strzałę Henryka Brodatego”, w którym uczestniczyli przedstawiciele redakcji z całego kraju, jednak na miłośnikach mocnych wrażeń z pewnością największe wrażenie zrobiła inscenizacja zdobywania zamku, która każdego roku jest jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu. Tradycji stało się za dość, a Zamek Piastowski został obroniony przez dzielnych rycerzy.

Pierwszy dzień Turnieju zwieńczył koncert śpiewu białego w wykonaniu Grupy Drewno oraz pokaz światła i dźwięku „Czarna śmierć”. Niedziela to z kolei kolejna dawka emocji, które zapewniły walki finałowe w ramach turnieju bojowego oraz zmagania łucznicze. Dodatkowo Teatr Trójkąt zaprezentował spektakl zatytułowany „Księga Błazna – moralitet plebejski”. Najlepszym rycerzem Turnieju ponownie został Markus z Drużyny Wojów Serbo-Łużyckich Biełoboh. Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej przypadł mu w udziale już po raz piąty. Tegoroczny Turniej Rycerskiego ponownie był wielkim sukcesem, nie dziwi zatem fakt, że wiele osób już teraz zapowiada udział w kolejnej edycji wydarzenia.

YouTube Preview Image

Turniej2015 63

Turniej2015 69

Źródło: www.krosnoodrzanskie.pl