19 września 2010 r. na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim upłynął pod znakiem łuku i miecza, bowiem w dostojnych zamkowych murach, po raz pierwszy po wielu stuleciach odbył się Turniej Rycerski o pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej.

Organizatorzy – Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” i Drużyna Wojow Serbo-Łużyckich 19 września  br. przenieśli mieszkańców Krosna w świat średniowiecznych wielkich władców, książąt, rycerzy, dam dworu, a przede wszystkim pól bitewnych, na których odważni rycerze nie bojąc się rozlewu krwi, walczyli o pierścień św. Jadwigi. Na turniej zaproszono ponad czterdziestu wojów i rycerzy oraz białogłowy z zaprzyjaźnionych z drużyną „Biełoboh” grup: Wolna Chorągiew Ziemii Gubińskiej z Gubina, Drużyna Wojów Chram Swaroga Ziemii Dziadoszan WAR z Głogowa, Bractwo Rycerskie Ziemii Bobrzańsko-Nadodrzańskiej z Żagania oraz Łużycka Drużyna Łucznicza z Lubania.

Była to dla mieszkańców miasta i okolic prawdziwa lekcja żywej historii, którzy licznie zwiedzając zamkowe mury mogli obejrzeć rozstawione na dziedzińcu namioty rycerskie,  kramy rzemieślników (m. in. wyroby skórnika i garncarza) oraz machiny oblężnicze. Na zwiedzających czekały również inne atrakcje, takie jak zabawy plebejskie: można było przeciągać się liną, pochodzić w „nartach Bolka” czy powalczyć na „piankowe” miecze. Na dzieci biorące udział w zabawach czekała niespodzianka w postaci słodyczy. Poza tym można było skorzystać z przepowiedni runicznych wykładanych przez małą wróżbiarkę, spróbować swych sił w strzelaniu z tradycyjnego łuku oraz oddać się w ręce kata, który prezentował cały asortyment narzędzi tortur, takich jak: dyby, gęśle, topory, a nawet skorzystać z okazji przymierzenia pasa cnoty z epoki.

Formuła turniejowa była otwarta, stąd na turniej przybyli zarówno wczesnośredniowieczni wojowie odtwarzający kulturę Słowian Zachodnich, Wikingów oraz rycerstwa prezentującego stroje i rynsztunek bojowy od XII do XV wieku. Byli więc wojowie z pól bitewnych Cedynii, Niemczy czy Głogowa oraz rycerstwo spod Legnicy, Płowców i Grunwaldu. Organizatorzy pragnęli ukazać tym samym cały przegląd kultury  mediewistycznej.

Oprócz konkursów i zabaw plebejskich, zwiedzający mogli być świadkami walk rycerskich, które toczyły się przez cały czas historycznego festynu. Doszło także do próby rekonstrukcji zdobywania zamku, były zacięte boje rycerzy z wojami, salwy łucznicze, doprawiane przeraźliwymi krzykami walczących, zmieszanymi z hukiem wystrzałów z hakownic. Wreszcie odbyły się turniejowe zmagania łucznicze oraz bojowe starcia indywidualne na miecze i topory. Walka jest bowiem najpiękniejszą chwilą wyżycia się współczesnych wojowników. Główną nagrodę turnieju – pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej za zwycięstwo w walkach bojowych zdobył drużynnik „Biełobohu”- Krzysztof Kowal, zwany „Paganem”.

Po wyczerpujących walkach rycerskich, przyszedł czas na zasłużony wypoczynek w atmosferze muzyki średniowiecznej, którą zaprezentował w  sali  zamkowej – “kaplicy”  zespół  folkowo-etniczny „Ęzibaba” z Pieńska.

To była naprawdę udana impreza, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród Krośnian.  – mówi Dyrektor CAK „Zamek” Pani Marta Niemiro. Dlatego już w trakcie turnieju zapowiedziała, że za rok ponownie zawitają w Krośnie  średniowieczni wojowie.