Adwent

Adwent

Adwent to czas rozpoczynający oczekiwanie na Boże Narodzenie. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, pierwsza z nich rozpoczyna w kościele nowy rok liturgiczny. Podczas adwentu ewangelicy i katolicy oczekują powtórnego przyjścia Chrystusa. W czasie niedzielnej mszy świętej zapala się świecę nazywaną roratką, która jest symbolem Matki Boskiej. Kolorem liturgicznym adwentu jest kolor fioletowy.

Do symboli adwentowych należy:

wieniec adwentowy –składa się z gałązek drzewa iglastego, na których umieszcza się cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentu. W każdą z nich zapala się kolejną świecę. Pierwsza jest świecą pokoju, druga- wiary, trzecia-  miłości, czwarta nadziei.

kalendarz adwentowy – służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli zawiera dwadzieścia cztery „okienka” z niespodziankami.

lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku, w którego środku umieszczone jest światełko. Najmłodsi przynoszą lampion na mszę roratnią.

roratka-(świeca roratna) -jest symbolem Najświętszej Marii Panny, matki Jezusa Chrystusa. W kościele  umieszcza się ją obok ołtarza i przewiązuje niebieską wstążką.

Opłatek

Nazwa opłatek wywodzi się z łacińskiego słowa oblatum  (tzn. dar ofiarny).  Jest to cienki kawałek wypieczonej mąki pszennej i wody, na którym widnieją obrazy związane z Bożym Narodzeniem. Dzielenie się chlebem ma korzenie w obrzędach pogańskich. Z czasem przyjęło się na stałe do tradycji chrześcijańskich, a dziś dzielimy się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną. Życzenia, jakie składamy sobie podczas dzielenia się opłatkiem powinny wypływać  prosto z serca.

Przełamanie się opłatkiem jest najważniejszym punktem wieczerzy wigilijnej.  Jest to symbol  dzielenia się z bliskimi owocami naszej codziennej pracy. Zwyczaj stanowi również  odniesienie do Ostatniej Wieczerzy i dzielenia się Jezusa chlebem z uczniami

Potrawy wigilijne i dodatkowe nakrycie

W zależności od regionu Polski  i tradycji danej rodzinnych, wigilijne potrawy są różne, ale na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Należy spróbować każdej z nich, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to: barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa, karp, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców. Pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki jest sygnałem do rozpoczęcia wigilijnej kolacji.

Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne  oraz bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Post jest powszechnie przestrzegany, mimo, że obecnie nie jest nakazany w żadnym z wyznań chrześcijańskich.

W Polsce na stole ustawia się dodatkowe nakrycie, jedno więcej niż jest uczestników wieczerzy wigilijnej. Jest ono przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Gest ten symbolizuje pamięć  o naszych bliskich, którzy są nieobecni lub nie mogli dotrzeć na wieczerzę. Poprzez puste nakrycie wspominamy  również osobę z rodziny, która zmarła.

Podczas Wieczerzy Wigilijnej umieszcza się w sianko pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Wspólne kolędowanie i pasterka

Ważną tradycją podczas Wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Ich nazwa pochodzi z łaciny – calendae, co oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Początkowo „kolędy” były śpiewane przez Rzymian w ramach uroczystego uczczenia pierwszego stycznia, potem zwyczaj śpiewania pieśni przejęli chrześcijanie, aby czcić narodziny Jezusa. W kulturze polskiej jest ich wiele,  jednak największy ich rozkwit przypada na XVII i XVIII wiek, kiedy to powstały najpopularniejsze z nich m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże, Jezuniu”,  „Bóg się rodzi”.

W niektórych częściach Polski po domach chodzą kolędnicy, którzy składają życzenia i śpiewają kolędy.

Wigilijny wieczór kończy uroczysta msza odprawiana najczęściej o północy w kościołach. Pasterka według tradycji  upamiętnia przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd Chrystusowi.

Prezenty

Obdarowywanie się prezentami jest najmłodszym ze świątecznych zwyczajów. W Polsce na Wigilię czekają  wszystkie dzieci. Wieczorem do naszych domów zakrada się św. Mikołaj (w zależności od regionu może to być również: Dziadek Mróz, Gwiazdor lub Gwiazdka) i zostawia pod choinką prezenty. Według historii św. Mikołaj był biskupem i  pomagał biednym oraz potrzebującym. Obecnie znamy go jako  postać ubraną w czerwony płaszcz i czapkę, czarne buty, a nieodzownym elementem jego stroju jest  wielki wór z prezentami dla grzecznych dzieci.

Chrześcijańska tradycja dawania prezentów zaczęła się wraz ze świętym Mikołajem. Był on postacią autentyczną i nie przypominał starszego pana z brodą, jakiego znamy dzisiaj.  Mikołaj z Miry (bo tak nazywał się święty Mikołaj) urodził się w 270 roku. Od najmłodszych lat  Mikołaj był wrażliwy na los ubogich. Aby uszanować  pamięć po nim, około trzystu lat temu narodziła się tradycja wręczania sobie prezentów 6 grudnia. Ciekawostką jest to, że  nie jest to rocznica urodzin Mikołaja, ale jego śmierci.

Jemioła-  symbol świąt Bożego Narodzenia.  Tradycja zawieszania jemioły w omach rozpoczęła się już w XVII wieku w  Anglii. Pocałunek pod jemiołą ma zapewnić szczęście w miłości i powodzenie. Jemioła symbolizuje życie i dostatek. Zwiastuje też narodziny potomka w ciągu zbliżającego się roku.

Szopka bożonarodzeniowa- to makieta przedstawiająca miejsce narodzin Jezusa. Kluczowym jej elementem jest żłóbek z małym Synem Bożym. Znajdziemy w niej również postacie tj. Maryja, Józef, Trzej Królowie, pasterze. Na szczycie szopki znajduje się Gwiazda Betlejemska.