Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło nr 7 w Krośnie Odrzańskim oraz Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” zapraszają na uroczystości z okazji 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Obchody rozpoczną się 22 stycznia 2014 r. o godzinie 12.00 przy obelisku upamiętniającym istnienie obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej. Obelisk ten znajduje się na Strefie Przemysłowej w Krośnie Odrzańskim. W tym samym dniu o godz. 14.00 w sali krużgankowej  Zamku Piastowskiego nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie Wielkopolskie”. Eksponaty pochodzą z rodzinnych zbiorów Janusza Kamerduły.  Wystawa będzie czynna do końca lutego.

Trochę historii…
22 stycznia 2009 r. z inicjatywy członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odsłonięto w Krośnie Odrzańskim, na terenie byłego obozu jenieckiego  z okresu I Wojny Światowej, obelisk ku czci więzionych tam jeńców – powstańców wielkopolskich i śląskich wziętych do niewoli po walkach w rejonie Zbąszynka, Kargowej i Babimostu. Pierwszy transport jeńców przybył do obozu w Krośnie Odrzańskim 22.01.1919 r. Liczył on kilkudziesięciu powstańców, którzy po niedługim czasie odtransportowani zostali do obozu w Żaganiu. Coroczna pamięć o tym wydarzeniu jest przejawem patriotyzmu osób, dla których zryw powstańczy dziadków i ojców był aktem męstwa.

plakat.s