Doczekaliśmy się małego jubileuszu. Lubuskie Zaduszki Jazzowe, które wpisały się na stałe w kalendarz kulturalny naszego miasta obchodzą swoje piąte urodziny.

Przypomnijmy zatem – pierwszy Zaduszkowy koncert odbył się w 2009 roku, podczas którego wystąpił kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Po nim na scenie sali koncertowej krośnieńskiego zamku co roku pojawiały się największe gwiazdy polskiego jazzu: Włodzimierz Nahorny, Andrzej Dąbrowski, który zaśpiewał swoje pamiętne przeboje, wreszcie w ostatnim roku Wojciech Karolak i nieodżałowany Jarek Śmietana. Zwłaszcza tego ostatniego będziemy pamiętać jeszcze długo, wszak tu w Krośnie Odrzańskim zagrał jeden ze swoich ostatnich koncertów.

Tym razem 8 listopada br. do Krosna Odrzańskiego zawita legenda polskiego jazzowego saksofonu, związany z Krakowem i tamtejszym środowiskiem jazzowym od zawsze – król tenoru JANUSZ MUNIAK.

Nieprzeciętny talent młodego Muniaka dostrzegli bardzo szybko Tomasz Stańko i Jan Ptaszyn Wróblewski a także Krzysztof Komeda, którzy angażowali go do swoich najważniejszych artystycznych projektów. Obok najważniejszych saksofonistów jazzowych w naszym kraju Namysłowskiego, Szukalskiego i Miśkiewicza grywał w Ptaszynowym SPPT Chałturnik. To tam objawił się jego kapitalny zmysł kabaretowy, potrafił – a co najważniejsze – potrafi nadal bawić na koncertach publiczność do łez. Wśród legend polskiego środowiska jazzowego wspomina się często słynną pieśń, którą artysta wykonywał podczas wyczerpujących tras koncertowych pt. „Nie bądź na mnie zła kiedy wracam z trasy”.  Muniak był także nauczycielem i mentorem wielu sław polskiego jazzu na czele z Jarkiem Śmietaną, który grał na gitarze w jego pierwszym słynnym Kwartecie pod koniec lat 70-tych.

Janusz Muniak nigdy nie koncertował w naszej okolicy. Dopiero w roku jego 72 urodzin nadarzyła się okazja i artysta zagra dla krośnieńskiej publiczności. Przyjedzie z zespołem świetnych krakowskich muzyków. Wśród nich znajdzie się Paweł Kaczmarczyk (piano) – jeden z najzdolniejszych młodych polskich pianistów, porównywany często do L. Możdzera, Kazimierz Jonkisz (perkusja) – wielki polski perkusista i lider wielu zespołów, w których stawiali swoje pierwsze kroki uznani polscy jazzmani jak choćby Krzesimir Dębski oraz Maciej Adamczak, który zagra na gitarze basowej.

Janusz Muniak obiecał przy okazji swojego pierwszego pobytu na pograniczu polsko-niemieckim przypomnieć muzykę tych polskich jazzmanów, których nie ma już wśród nas. Nie zabraknie zapewne Komedy i Jarka Śmietany.

V Lubuskie Zaduszki Jazzowe w Krośnie Odrzańskim odbędą się w piątek, 8 listopada 2013 r. o godz. 19.00 w sali koncertowej Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim.

Bilety wstępu w cenie: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu koncertu do nabycia w CAK ”Zamek”,ul. Szkolna 1 oraz w sklepie „Żabka”, ul Poznańska 31 od dnia 18.10.2013 r.

Organizatorem V Lubuskich Zaduszek Jazzowych 2013 jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe – Green Town of Jazz oraz Media Plus.

Partnerami wydarzenia są Centrum Artystyczno – Kulturalne „ZAMEK” w Krośnie Odrzańskim, Miasto Zielona Góra, Gubiński Dom Kultury,  PGE Gubin Sp. z o. o., Powiat Krośnieński oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Zachód, Gazeta Lubuska, Wiadomości Gubińskie oraz Jazz Forum.

Muniak2222a_publikacje_GOTOWY